Dějiny papíru – kdo vynalezl papír a jak se dostal až k nám do Čech?

Papír, takový jaký ho známe my dnes, vynalezli v Číně už v prvním století. Čína byla v té době velice vyspělou zemí a to v mnoha ohledech. Papír se tehdy ale vyráběl trošku jinak než dnes a také z jiných surovin. Až sem k nám do Čech musel ujít pořádnou cestu, ale podařilo se. Naštěstí.


Jak a z čeho se vyráběly první papíry?

Papír jako takový vznikl v Číně už před naším letopočtem. Vyráběl se z konopí a nebyl to ještě takový papír, jaký se používá dnes. V dobách minulých, ale už v době našeho letopočtu se k výrobě papíru jako první používala celulózová vlákna – staré hedvábné a lněné hadry nebo i rybářské sítě. Rostlinná vlákna se zjemňovala tlučením a následně rozemlívala kameny.

Vlákna pak byla vybírána z kádě – vypadala jako jemná kaše, a dávala se na velmi jemnou bambusovou rohož. Ta byla upevněna na rámu, který propouštěl vodu. Ta poté odtekla, vláknitý list se sejmul a slisoval. Poté se jen dostatečně vysušil a bylo hotovo.

Z Číny na východ a postupně do celého světa

Znalost výroby papíru se začala postupně rozšiřovat dál do světa – nejprve to bylo na východ, do Koreje a do Japonska. Poté díky karavanám se papír dostal i na západ – po Hedvábné cestě do Samarkandu. Do Evropy se papír dostal po moři – tedy lodí z Egypta až do Itálie. V Itálii se papír začal vyrábět ve 12. století. V Evropě se výroba velmi rychle ujala, vzhledem k tomu, že se rozšiřovala také znalost písma a vzdělanost, byl papír potřeba. Papírenská výroba se tak velmi rychle rozšířila po celé Evropě – až se dostala i k nám do České země.

Papír v Čechách

První historicky doložená zmínka o papíru u nás pochází z roku 1499 z listiny krále Vladislava II. Je ovšem pravděpodobné, že se u nás ale používal ještě dříve. První papírna pak vznikla na Moravě, a to roku 1505 v Olomouci. V letech 1589 – 1591 pak vznikla výroba ručního papíru ve Velkých Losinách, která funguje dodnes. Na místě je i muzeum výroby papíru a jak se ruční papír vyráběl, se můžete i podívat nebo si to v dílničce dokonce vyzkoušet. Papírna ve Velkých Losinách je u nás nejslavnější a o celé historii papíru se tam dozvíte úplně vše.

Výroba papíru znamenala obrovský přelom v šíření informací. Jeho velkou předností byla velmi rychlá výroba a to navíc ve velkém množství.

 

Autor: redakce StoryMag.cz

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 43 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí