Dějiny papíru – kdo vynalezl papír a jak se dostal až k nám do Čech?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Papír, takový jaký ho známe my dnes, vynalezli v Číně už v prvním století. Čína byla v té době velice vyspělou zemí a to v mnoha ohledech. Papír se tehdy ale vyráběl trošku jinak než dnes a také z jiných surovin. Až sem k nám do Čech musel ujít pořádnou cestu, ale podařilo se. Naštěstí.

Jak a z čeho se vyráběly první papíry?

Papír jako takový vznikl v Číně už před naším letopočtem. Vyráběl se z konopí a nebyl to ještě takový papír, jaký se používá dnes. V dobách minulých, ale už v době našeho letopočtu se k výrobě papíru jako první používala celulózová vlákna – staré hedvábné a lněné hadry nebo i rybářské sítě. Rostlinná vlákna se zjemňovala tlučením a následně rozemlívala kameny.

Vlákna pak byla vybírána z kádě – vypadala jako jemná kaše, a dávala se na velmi jemnou bambusovou rohož. Ta byla upevněna na rámu, který propouštěl vodu. Ta poté odtekla, vláknitý list se sejmul a slisoval. Poté se jen dostatečně vysušil a bylo hotovo.

Z Číny na východ a postupně do celého světa

Znalost výroby papíru se začala postupně rozšiřovat dál do světa – nejprve to bylo na východ, do Koreje a do Japonska. Poté díky karavanám se papír dostal i na západ – po Hedvábné cestě do Samarkandu. Do Evropy se papír dostal po moři – tedy lodí z Egypta až do Itálie. V Itálii se papír začal vyrábět ve 12. století. V Evropě se výroba velmi rychle ujala, vzhledem k tomu, že se rozšiřovala také znalost písma a vzdělanost, byl papír potřeba. Papírenská výroba se tak velmi rychle rozšířila po celé Evropě – až se dostala i k nám do České země.

Papír v Čechách

První historicky doložená zmínka o papíru u nás pochází z roku 1499 z listiny krále Vladislava II. Je ovšem pravděpodobné, že se u nás ale používal ještě dříve. První papírna pak vznikla na Moravě, a to roku 1505 v Olomouci. V letech 1589 – 1591 pak vznikla výroba ručního papíru ve Velkých Losinách, která funguje dodnes. Na místě je i muzeum výroby papíru a jak se ruční papír vyráběl, se můžete i podívat nebo si to v dílničce dokonce vyzkoušet. Papírna ve Velkých Losinách je u nás nejslavnější a o celé historii papíru se tam dozvíte úplně vše.

Výroba papíru znamenala obrovský přelom v šíření informací. Jeho velkou předností byla velmi rychlá výroba a to navíc ve velkém množství.

 

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu