Čtyřlístek: Proč je univerzálním symbolem štěstí? A co znamená, když najdete pětilístek, nebo dokonce šestilístek?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Také patříte k těm, kteří s příchodem jara zaměřují pozornost k zemi a cestou do práce či na nákup se dívají do trávy, zda tam na ně náhodou „nečeká“ čtyřlístek, který by si mohli utrhnout a vložit do peněženky či obalu telefonu? Nejste sami. Hledání čtyřlístků je celosvětovým zvykem. Přemýšleli jste ale někdy o tom, proč jsou právě čtyřlístky považovány za symbol štěstí?

Jak vzácné jsou čtyřlístky?

Čtyřlístek většinou není samostatný druh, pouze genetická anomálie jetele, proto mají lidé pocit štěstí, když na něj narazí. Za normálních okolností je jetelový list trojčetný neboli složený ze tří lístků. Čtyřlístek má o jeden lístek navíc, přičemž se uvádí, že šance najít čtyřlístek je asi jedna ku deseti tisícům. Právě to je totiž poměr, v jakém se čtyřlístky v populaci jetele obvykle vyskytují.

Zároveň je pravděpodobnější, že ve stejné oblasti najdete více čtyřlístků, protože gen pro čtvrtý list je dědičný. Čtvrtý list může být menší nebo mít jiný odstín zelené než ostatní tři lístky. Gen zodpovědný za čtyřlístky je recesivní, takže ačkoli se čtyřlístky vyskytují spíše ve skupinách, najít ho je vzácné. Říká se, že listy čtyřlístku znamenají štěstí, lásku, víru a naději.

Mimochodem existují i jetelové pětilístky, šestilístky, sedmilístky a podobně. Irské legendy věří, že nalezení jetele s pěti lístky přináší peníze, šest lístků přináší slávu a sedm lístků znamená, že budete mít dlouhý život.

Vylisovaný čtyřlístek.
zdroj: pixabay.com

Čtyřlístky a Irsko

Čtyřlístky jsou známé odedávna a o jejich údajné šťastné síle se vyprávějí legendy. V dávných dobách Irska nosili keltští kněží, známí jako druidové, trojlístky jetele nebo šťavele ve víře, že s jejich pomocí mohou spatřit blížící se zlé duchy a dokážou jim uniknout. Čtyřlístky pak byly keltskými talismany, které poskytovaly magickou ochranu a odháněly smůlu. Děti ve středověku zase věřily, že mohou vidět víly, pokud budou mít u sebe čtyřlístek.

V 17. století pak spisovatel John Melton skutečnost, že čtyřlístky přinášejí štěstí, zmínil ve své knize. ´Údajně napsal: „Najde-li člověk, který se prochází po poli, čtyřlístek, za malou chvíli najde něco dobrého.“ Odtud se legenda uchytila. V Irsku a Spojeném království jsou čtyřlístky dodnes spojovány se svatým Patrikem, patronem Irska, jehož den připadá na 17. březen.

Zajímavosti o čtyřlístku

  • Jestliže jste pověrčivý typ, dejte svůj čtyřlístek někomu jinému. Říká se, že tím zdvojnásobíte své štěstí.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejvíce lístků, které kdy byly objeveny na jednom stonku jetele, padesát šest. Tento „čtyřlístek“ byl objeven v Japonsku v roce 2009.
  • Abraham Lincoln u sebe vždy nosil čtyřlístek, ale údajně ho zapomněl doma v den, kdy byl zavražděn.
  • Svatý Patrik při zavádění křesťanství v Irsku používal trojlístek jako metaforu pro Nejsvětější Trojici.
  • Největší světová sbírka čtyřlístků přesahuje 100 000 kusů. Držitelkou rekordu je Gabriella Gerhardtová, která vlastní 118 791 čtyřlístků.

Zdroj: guinnessworldrecords.com, thespruce.com, gabriellagerhardt.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu