Conan aneb psí válečný hrdina. Co se stane, když takový pes odejde do válečného důchodu?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Speciálně trénovaní psi slouží po boku amerických vojáků již minimálně od občanské války. Využíváni jsou zejména pro jejich vynikající čich, mohou tak lépe najít výbušniny, lokalizovat nepřátelské pozice a chránit tak vojáky v akci. Často se pro výcvik takových psů využívá konkrétní plemeno, a to belgický Malinois. Jeden takový, jménem Conan se stal hrdinou, když pomáhal pronásledovat vůdce islámského státu, Abu Baker al-Baghdadiho.

Zachraňují životy

Význam speciálně vycvičeného psa ve válečném úsilí je obrovský. Odhaduje se, že jeden takový pes může za svou službu zachránit životy až 150 – 200 členům vojenských jednotek. V minulosti se však s těmito psi zacházelo stejně jako s použitým vojenským materiálem, a když dosloužili a nebyli již užiteční, dostali umrtvovací injekci.

To se však v posledních letech změnilo. V listopadu roku 2015 totiž podepsal tehdejší americký prezident Barack Obama Zákon o národní obranné autorizaci. Tento zákon obsahuje také ustanovení, které zaručuje válečným psům odchod do válečného důchodu ve Spojených státech.

Silné pouto

Mezi vojákem a jeho psem vznikne ve válce stejně silné pouto jako mezi ostatními vojáky, kteří společně slouží na bitevním poli. Proto mají psovodi právo si svého vysloužilého psa nechat jako první. Mezi psovodem a jeho psem vzniká silné pouto již od prvotních krůčků výcviku, zvykají si na sebe, a tvoří se mezi nimi velmi významné a vzácné pouto.

null

null

Psi často slouží na základnách po celém světě, a projdou si celou řadou situací, jsou tak plnohodnotnými členy amerických vojenských jednotek. A konečně mají i stejná práva.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu