Coca-Cola na světě už více jak 130 let. Kde se ale vzala, jak vznikla?

Přidat na Seznam.cz

K hamburgeru a hranolkám patří Coca-Cola, stejně tak jako patří k popcornu, o který žádáme v kině. Coca-Cola se zkrátka stala součástí našich životů a v mnoha chvílích si bez Coca-Coly neumíme život představit. Jedná se o sladký, bublinkový nápoj černého zbarvení, který je známý pro svou červenobílou etiketu a logo. Aktuálně se značka Coca-Cola řadí k nejhodnotnějším značkám celého světa, málokdo však ví, kde je její původ. Stejně tak málokdo ví, z čeho se vlastně skládá. Recept na CocaColu totiž nikdy nebyl pořádně prozrazen. I proto náhražky Coca-Coly chutnají tak, jak chutnají – hrozně.


Za Coca-Colou stojí experimentování

Pokud bychom měli zabrousit až do dávné historie Coca-Coly, zabrousili bychom do roku 1886, kdy se prodala první sklenice speciálního sirupu, tedy kdy se prodala první sklenice Coca-Coly. Bez experimentování by pravděpodobně Coca-Cola ani nevznikla, stejně tak by nevznikla bez lékárníka Johna Pembertona, který za experimentováním stál. Jednou hledal něco, co uleví od bolesti hlavy, od podrážděného žaludku i od nervového vyčerpání. A právě tehdy přišel na Coca-Colu, tehdy tedy ještě v podobě sirupu.

Boom přišel až o deset let později

Sice se první sklenice tehdy ještě sirupu prodala v roce 1886, boom jménem Coca-Cola svět dostal až o deset let později. Hlavně během druhé světové války získala Coca-Cola pevné místo na trhu mezi nealkoholickými nápoji. Od té doby ušel tento nealkoholický nápoj kus cesty. V současné době se prodává ve více jak dvou stovkách zemí po celém světě. Jak jsme zmínili, řadí se k nejhodnotnějším a nejcennějším značkám světa, v nedávném žebříčku se dokonce umístila na třetí příčce.

Úspěch Coca-Coly Pemberton nezažil

Je třeba také zmínit, že lékárník, který stojí za Coca-Colou, se nedožil úspěchu, který tento nápoj získal. Ještě před jeho smrtí byly podíly jeho podniku rozprodány. Část získal i Asa Candler, který roku 1892 zakládá firmu Coca-Cola Company.

Autor: Vlastimil V.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.