Co vám v dějepise zatajili o starověku?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Starověkem se v hodinách dějepisu na základní i střední škole učitelé zabývají poměrně mnoho hodin. Někdy dokonce déle než novodobou historií. Nicméně i tak existuje mnoho zajímavých informací, které jste se o starověké Mezopotámii, Egyptě, Řecku či Římě zcela jistě ve škole nedozvěděli.

Julius Caesar byl 23krát bodnut nožem

Jméno Julia Caesara si ze školy jistě pamatujete, pravděpodobně i jeho zavraždění, které je velmi známé.  Kvůli jeho státnímu převratu, prohlášení se doživotním diktátorem a radikálním politickým názorům ho 15. března 44 př. n. l. zavraždila skupina římských senátorů vedená jeho nejlepším přítelem Brutem. Během atentátu byl Caesar nejméně 23krát bodnut, než nakonec svým zraněním podlehl. Pokud jde o legendární slova, která měl pronést těsně před smrtí: „I ty, Brute?“, jsou pouze invencí Shakespeara v jeho dramatu Julius Caesar. Některé antické prameny udávají, že údajně řekl: „I ty, můj synu?“.

Koloseum bylo původně celé obloženo mramorem

Když Koloseum navštívíte dnes, všimnete si, že jeho kamenný exteriér je po celém povrchu pokrytý jakýmisi „vpichy“. Ačkoli byste se mohli domnívat, že jde jen o degradaci materiálu v důsledku jeho stáří, ve skutečnosti je to proto, že původně bylo téměř celé obloženo mramorem. Mramor po pádu Říma odnesli Gótové, kteří město vyplenili a vydrancovali. Otvory v kameni pocházejí z míst, kde byly vytrhány železné svorky a tyče, které k němu připevňovaly mramorové obložení.

Smrt prostřednictvím slonů byla ve starověké Asii oblíbenou formou popravy

Protože indičtí sloni jsou velmi inteligentní a snadno se cvičí, ukázalo se, že je snadné vycvičit je i jako katy a mučitele. Údajně byli učeni pomalu lámat kosti, drtit lebky, vyvracet končetiny, nebo dokonce popravovat lidi pomocí velkých čepelí připevněných k jejich klům. V některých částech Asie byl tento způsob popravy oblíbený až do konce 19. století.

zdroj: pixabay.com

Když zemřel Marcus Crassus, bylo mu do krku nalito roztavené zlato

Marcus Licinius Crassus byl za svého života znám jako nejbohatší muž Říma. Syn římského konzula bojoval v Sullově občanské válce, sehrál klíčovou roli při porážce Spartaka a spolu s Juliem Caesarem vytvořil první triumvirát. Crassus byl prozíravý muž a při všech svých aktivitách hromadil stále větší bohatství, právě jeho touha po bohatství nakonec vedla k jeho pádu. Crassus vedl svá vojska při neúspěšném dobývání Parthie, dnešního Íránu, Parthové jeho vojska znovu a znovu brutálně potírali a poráželi. Po neúspěšném jednání o míru s parthskými vůdci byl Crassus zabit. Parthové mu do hrdla vylili roztavené zlato jako symbol jeho touhy po bohatství. Někteří dokonce tvrdí, že jeho pozlacená hlava a ruce byly poslány parthskému králi, aby si je ponechal jako trofeje svého vítězství nad Crassem a Římem.

Kleopatřina vláda měla blíže k přistání na Měsíci než ke stavbě Velké pyramidy

Tento fakt vám dá určitou představu o tom, jak dlouhé bylo ve skutečnosti trvání egyptské říše. Kleopatra vládla od roku 51 př. n. l. do roku 30 př. n. l., tedy zhruba 2 500 let po postavení Velké pyramidy v Gíze a zhruba 2 000 let před prvním přistáním člověka na Měsíci v roce 1969.

Alexandr Veliký po sobě pojmenoval více než 70 měst

Na první pohled to může znít trochu egocentricky, ale nezapomínejme, že Alexandr Veliký dobyl přes 2 miliony čtverečních mil zemského povrchu. A to vše stihl ještě předtím, než mu bylo 30 let. Jedna Alexandrie dodnes existuje na severu Egypta.

Ve starověkém Řecku věřili, že se ze zrzavých lidí stávají po smrti upíři

Historikové se domnívají, že to bylo částečně způsobeno tím, že zrzaví lidé mají velmi bledou pleť a jsou citliví na sluneční světlo, na rozdíl od typických Řeků.

Zdroj: reddit.com,nationalgeographic.org, vistanet.it, smithsonianmag.com, britannica.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu