Co se stane, když exploduje velryba a proč se to vlastně děje?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Biologové a ochránci přírody se musejí potýkat s mnoho zajímavými fakty. A vybuchující velryby nejsou výjimkou. Když taková obrovská velryba z ničeho nic exploduje, není to žádná legrace. Proč se tento jev vůbec vyskytuje a jak tomu zabránit?

Vnitřnosti ve městě

Na Tchajwanu v roce 2004 došlo k jednomu z nejznámějších případů výbuchu velryby. Na pobřeží tam tehdy uvíznul obrovský vorvaní samec. Byl to pořádný kousek, vážil více než 60 tun a měřil přibližně 18 metrů.  Biologům se ho nepodařilo zachránit a tak jej chtěli alespoň prozkoumat. Než ho vůbec naložili na náklaďák, trvalo to 13 hodin a asistovat muselo 50 mužů. Při průjezdu městem se pak stala neočekávaná nehoda. Tělo vorvaně z ničeho nic explodovalo a po celé ulici se tak rozletěly jeho vnitřnosti.

Případ z Islandu

Podobná situace nastala i na Islandu. Tentokrát ale naštěstí velryba neexplodovala přímo ve městě ale ještě na pobřeží. Důvod je jednoduchý. Pokud je velryba mrtvá už nějakou dobu začnou se v ní hromadit plyny. A ty samozřejmě po nějaké době explodují. Vědci s tím také počítali, ale že to může být až tak intenzivní, to nečekali. Nejjednodušším způsobem, jak velrybě v explozi zabránit, je nechat ji vybuchnout cíleně. Pokud se velryba zničí řízeným výbuchem, zabrání se tak nehodě, velryba se snadněji zlikviduje a nerozkládá se tak dlouho.

První exploze velryby řízená lidmi

V roce 1970 v americkém Oregonu došlo k první řízené velrybí explozi. Tehdy ležela na pobřeží asi osmitunová velryba a místní se obávali, že zápach z rozkládajícího se těla bude po okolí dlouho kolovat. Místní inženýr George Thornton přišel se skvělým nápadem. Velrybu odpálit. Použilo se k tomu 20 beden dynamitu. Původně byla exploze směřovaná do moře, aby tam ostatky mohli sežrat predátoři, a bylo by po problému. Jenže i tahle řízení exploze dopadla dost neřízeně a místní zvědavci se velice divili, když na ně začaly létat kusy velryby.

U takové obrovské exploze by nikdo z nás jistě nechtěl být.

 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik beden dynamitu bylo použito na první řízenou velrybí explozi?

Kolik beden dynamitu bylo použito na první řízenou velrybí explozi?

ZAVŘÍT