Co se stane, když exploduje velryba a proč se to vlastně děje?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
explodující velryba (zdroj foto: youtube.com)

Biologové a ochránci přírody se musejí potýkat s mnoho zajímavými fakty. A vybuchující velryby nejsou výjimkou. Když taková obrovská velryba z ničeho nic exploduje, není to žádná legrace. Proč se tento jev vůbec vyskytuje a jak tomu zabránit?


Vnitřnosti ve městě

Na Tchajwanu v roce 2004 došlo k jednomu z nejznámějších případů výbuchu velryby. Na pobřeží tam tehdy uvíznul obrovský vorvaní samec. Byl to pořádný kousek, vážil více než 60 tun a měřil přibližně 18 metrů.  Biologům se ho nepodařilo zachránit a tak jej chtěli alespoň prozkoumat. Než ho vůbec naložili na náklaďák, trvalo to 13 hodin a asistovat muselo 50 mužů. Při průjezdu městem se pak stala neočekávaná nehoda. Tělo vorvaně z ničeho nic explodovalo a po celé ulici se tak rozletěly jeho vnitřnosti.

Případ z Islandu

Podobná situace nastala i na Islandu. Tentokrát ale naštěstí velryba neexplodovala přímo ve městě ale ještě na pobřeží. Důvod je jednoduchý. Pokud je velryba mrtvá už nějakou dobu začnou se v ní hromadit plyny. A ty samozřejmě po nějaké době explodují. Vědci s tím také počítali, ale že to může být až tak intenzivní, to nečekali. Nejjednodušším způsobem, jak velrybě v explozi zabránit, je nechat ji vybuchnout cíleně. Pokud se velryba zničí řízeným výbuchem, zabrání se tak nehodě, velryba se snadněji zlikviduje a nerozkládá se tak dlouho.

První exploze velryby řízená lidmi

V roce 1970 v americkém Oregonu došlo k první řízené velrybí explozi. Tehdy ležela na pobřeží asi osmitunová velryba a místní se obávali, že zápach z rozkládajícího se těla bude po okolí dlouho kolovat. Místní inženýr George Thornton přišel se skvělým nápadem. Velrybu odpálit. Použilo se k tomu 20 beden dynamitu. Původně byla exploze směřovaná do moře, aby tam ostatky mohli sežrat predátoři, a bylo by po problému. Jenže i tahle řízení exploze dopadla dost neřízeně a místní zvědavci se velice divili, když na ně začaly létat kusy velryby.

U takové obrovské exploze by nikdo z nás jistě nechtěl být.

 

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik beden dynamitu bylo použito na první řízenou velrybí explozi?

Kolik beden dynamitu bylo použito na první řízenou velrybí explozi?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.