Co nosily naše babičky pod sukní?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
spodní prádlo (zdroj foto: magpiewedding.com)

Co skrývaly naše babičky a prababičky pod sukněmi? Dokážete si představit, že se každé ráno soukáte do neforemného korzetu anebo nasadíte bombarďáky? Přečtěte si, co všechno nosily pod oblečením naše babičky ve válečných letech, ale i ještě daleko dříve.


Co nosila pod sukní pracovitá dívka?

I když bylo běžné, že se nosilo hned několik vrstev sukní – tedy spodniček, pod nimi už se nenosilo nic. Ano, dříve ženy chodili „naostro“. První kalhotky se objevili až v 16. století v Itálii. Nohavičky ale sahaly až po kotníky, takže šlo spíše o kalhoty než kalhotky. Ze začátku je nosily jen ženy, které vykonávaly nějakou fyzickou činnost, a to proto, aby se jim při práci, když se předkloní náhodou nestalo, že zpod sukně něco vykoukne. Šily se z hedvábí, sametu nebo lnu.

Nošení krinolín už si kalhotky vyžadovalo

V 19. století přišla velká změna. V módě tehdy byly neposedné krinolíny. Takže, když se dáma posadila, ihned se jí zvedla celá ta drátěná paráda. A co se stalo? No jistě, často něco vykouklo, čemuž se muselo zabránit. Pokud se chtěla dáma předklonit, vykoukla z vyhrnuté krinolíny najednou celá zadnice. A tomu měly zabránit bavlněné punčochy, které byly zpočátku v rozkroku nespojené. Později se ale už spodní díl zacelil. V módě byly také korzety, které se nosily pod šaty místo dnešních podprsenek. I když dělaly vosí pas a tvarovaly postavu i prsa, byly nepohodlné a také zdraví škodlivé.

Konečně pořádné kalhotky

Dámy se skutečných kalhotek, i když tedy spíše pořádných bombarďáků dočkaly až na začátku 20. století. Na začátku první světové války již ženy běžně nosily kalhotky, podobné těm dnešním. Ženy přišly na to, že je to mnohem pohodlnější a svého pohodlí už se nehodlaly vzdát. Postupně kalhotky měnily svou podobu a kromě praktických bavlněných kalhotek se začalo objevovat krajkové spodní prádélko. Podprsenky si ženy ve 20., 30. a 40. letech šily běžně samy doma. Na začátku 60. let se začaly objevovat další nové střihy dámských kalhotek a ženy se i na plážích začaly objevovat v bikinách.

Chodit bez spodního prádla je zdravé, každopádně dokážete si představit, že si ráno neobléknete kalhotky, než vyrazíte do práce?

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat