Co mají společného staroegyptská královna Hatšepsut a strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una? Jejich okolí se snažilo o to, aby byli vymazáni z historie

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

I když se lidstvo většinou snažilo a snaží většinu událostí zaznamenat, někdy se stane, že některé pravdy jsou „nevhodné“. Není záhodno, aby se o nich vědělo a psalo. Některé události, ale dokonce i lidé, tak byli z historie vymazáni. Velmi zřídka se to podařilo úplně, a tak s postupem času odhalujeme další a další postavy, které byly v rámci redakční revize nežádoucích dějin v minulosti odstraněny.

Nikolaj Ježov

Být nepřítelem Stalina byla nebezpečná záležitost. Pro bezohledného a obávaného Nikolaje Ježova bylo pak ironií osudu, že jako ministr vnitra a údajný Stalinův žák skončil velmi neslavně. Byl nejen zbaven všech funkcí sesazen, zavražděn a zneuctěn spolu se svou rodinou, ale poté byl i metodicky vymazán z fotografií, kde se dříve objevoval se svým velitelem. Téměř přes noc se tak Ježov z jednoho z nejvyšších důstojníků SSSR stal stínem na špatně osvětlené fotografii a jménem, které se nikdo neodvážil vyslovit.

Čang Song-Thaek

Když současného vůdce Severní Koreje Kim Čong-una v roce 2013 urazil jeho strýc Čang Song-Thaek nechal ho zatknout. Tím to ale neskončilo, následně ho nechal prohlásit za vlastizrádce a zavraždit. Důvodem bylo údajně to, že si švagr bývalého vůdce Kima Čong-ila budoval vlastní mocenskou základnu a byl též narkoman a sukničkář. Kim Čong-un následně nechal svého strýce systematicky odstraňovat ze všech médií v zemi, která byla v moci vlády manipulovat. Muž, který se léta těšil vysokému postavení a respektu, nyní v Severní Koreji oficiálně nikdy neexistoval.

Královna Hatšepsut

Ve starém Egyptě bylo běžnou praxí, že se každý nový faraon snažil dokázat, že je lepší než jeho předchůdce, často i za cenu zničení všech vzpomínek na předchozího krále, především tehdy, pokud s ním nový panovník nebyl v přímé pokrevní linii. Královna Hatšepsut byla mírumilovná královna, která vedla prosperující Egypt dvacet let po smrti svého manžela Thutmose II. Thutmose III, jeho syn, kterého měl faraon s „vedlejší“ ženou Eset ze svého harému, byl ještě příliš mladý na to, aby nastoupil na trůn. Hatšepsut nad ním převzala regentství a ujala se vlády až do své smrti. Ať už z osobní zášti, nebo jako politický krok nechal poté Thutmose III. odstranit všechny nápisy se jménem Hatšepsut a její sochy zazdít nebo zničit.

Jack Parsons

Jack Parsons byl jedním z nejvlivnějších mužů své doby. Byl vynálezcem, vědcem a jedním z průkopníků vesmírného pohonu. Byl též zakládajícím členem JPL, neocenitelného zdroje technologií pro armádu během druhé světové války, který nakonec poskytl bohaté znalosti vznikající NASA. Stál ale také u počátků vzniku scientologie. Ve 40. letech 20. století praktikoval sexuální magii a zastával názory, které se nelíbily vzdělané elitě ani federální vládě. Často se označoval za Antikrista a pokoušel se vyvolávat bytosti z podsvětí. Následně byl tak systematicky odstraňován z učebnic a prakticky ze všech zmínek, které nebyly poznámkami pod čarou. Byl pohřben v propadlišti dějin, dokud nedávno životopis s názvem Sex and Rockets nevrátil tuto barvitou postavu zpět k životu.

Zdroj: historyofyesterday.com, businessinsider.com, allthatsinteresting.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu