Přeneste se v čase do dob střední a pozdní Jury, kdy si to po zemi svými rozvážnými kroky šinul stegosaurus. Jak přesně vypadal a jaký nález uskutečnili vědci na těle alosaura? Pojďte se s námi podívat na zoubek bezzubému pravěkému zvířeti.
Jak vypadal stegosaurus?
Přejete si udělat si přesnou představu o tom, jak vypadal pravěký stegosaurus? Představte si zvíře dosahující délky až 10 metrů, a váhy něco kolem šesti tun. Byl to největší dinosaurus , který se kdy mohl chlubit deskami na svém hřbetu. Některé z desek byly až 60 centimetrů vysoké, a ve dvou řadách mu probíhaly od krku až do poloviny ocasu.
Oproti jeho velkému tělu byla hlava docela malá a bezzubým zobákem požíral okolní rostlinstvo. Zadní nohy měl tento pravěký tvor dvakrát delší nežli přední. Podle slabých lícních zoubků a zobáku lze soudit, že ke správnému trávení potravy využíval spolknuté kameny.
Čtěte také: Žralok šotek aneb živoucí fosílie se za desítky milionů let vývoje vůbec nezměnil.
Thagomizer měl svou funkci
Podle archeologických výzkumů se vědci domnívají, že jeho zbraň umístěná na konci ocasu, takzvaný thagomizer, měl velmi významnou funkci. Tento velmi nápadný znak typický pro stegosaura má podobu špičatých bodců na konci ocasu, a zhruba u jedné desetiny dosud objevených fosilních bodců byla dosud zjištěna poškození. To zřejmě vypovídá o tom, že je aktivně využívali ke své obraně před masožravými dinosaury.
Dokonce byl nalezen obratel dravého alosaura nesoucí poškození, které mu zřejmě uštědřil právě bránící se stegosaurus. Bodce přitom v případě dospělého jedince dosahovaly délky až 90 centimetrů, což představuje velmi účinný nástroj pro odehnání nezvaných návštěvníků.
O stegosaurovi dlouho kolovala zvěst o tom, že měl údajně dva mozky. To již bylo vědecky vyvráceno a oblast křížové páteře nad pánevním pletencem, kde měl údajný druhý mozek, tak byla pouze rozšířena, jako je tomu i u dnešních ptáků.