Co jste nejspíš nevěděli o Eiffelovi věži, dámě Paříže

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo by neznal Eiffelovu věž. Tato krásná ocelová dáma zdobí romantickou Paříž, právě pod ní se jezdí lidé zasnoubit. V případě, že se chystáte do Paříže, vyplatí se však o této ocelové dámě vědět víc než jen to, že sem muži jezdí přiznat lásku k ženě.

Není pochyb o tom, že Eiffelova věž je dominantou celé Francie. Důvodů, proč se do Francie podívat, je samozřejmě více, ale Eiffelovka je jedinečná, unikátní, zároveň je to velmi atraktivní cíl turistů. Kolem této takzvané ocelové dámy se točí mnoho faktů a zajímavostí. Prozraďme si pár zajímavostí, které jste třeba o Eiffelově věži nevěděli. Najednou ji uvidíte zase v trochu jiném světle.

Věděli jste, že Eiffelova věž mění barvy?

Anketa: Měli jste již možnost navštívit Eiffelovu věž?
Celkem hlasů: 110

Eiffelovka mění barvy, věděli jste to? Její současná podoba se liší od jejích dávných převleků. Pravdou je, že každých sedm let střídá svůj barevný hábit, každý rok se tímto stylem chrání proti korozi. Za dobu své existence vystřídala rovnou šest různých barev, z počátku byla červená. Dokonce jednou byla okrově žlutá. Při natírání Eiffelovy věže se spotřebuje šedesát tun barvy, proces natírání má na starosti pětadvacet natěračů, kterým to trvá osmnáct dlouhých měsíců.

Věděli jste, že Eiffelova věž není nejnavštěvovanější památkou Paříže?

I když se to nabízí, Eiffelova věž opravdu není nejnavštěvovanější památkou Paříže. Sice ji od jejího vzniku navštívilo přes čtvrt miliardy lidí (každý rok přibyde zhruba sedm milionů), ale nejvíce navštěvovanou památkou je katedrála Notre Dame, která bohužel nedávno hořela (naštěstí se ale požár uhasil a katedrála se dočká rekonstrukce). Tu ročně navštíví přes čtrnáct milionů lidí, což je dvojnásobný počet turistů, než kolik navštíví Eiffelovu věž.

Věděli jste, že zveřejňovat fotografie osvícené Eiffelovky není dovoleno?

I když se radujete z toho, že se na Eiffelovce nacházíte, pozor na zveřejňování fotografií, které pořídíte. Málokterý turista ví, že zejména zveřejňování osvícené Eiffelovy věže není dovoleno. Za zveřejnění osvícené ocelové dámy hrozí nemalé finanční postihy. Je to dáno tím, že samotné osvětlení Eiffelovi věže je stále chráněno autorským právem.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT