Číhošťský zázrak – před 71 si StB přišla pro faráře Toufara a snažila se z něj vymlátit přiznání

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V Číhošti se už měsíc nemluví o ničem jiném, než o tom zázraku, který se třetí adventní neděli stal ve zdejším kostele. Samovolný pohyb kříže zaznamenaly dvě desítky věřících a případ zaujal i církevní hodnostáře, kteří se sem začali sjíždět z různých míst podobně jako poutníci. Jenže ona událost zajímá i někoho jiného. Státní bezpečnost, která o věc zprvu nejevila zájem, ji má v plánu využít ve své proticírkevní propagandě. Dne 28. ledna 1950 přijedou k faře a místního faráře Josefa Toufara unesou do Valdic, kde ho čeká mučení a vynucené doznání ke všemu možnému. Místní obyvatelé možná ale tušili, že se něco chystá. StB tu totiž před dvěma dny část z nich vyslýchala.

Číhošťský zázrak zaujal mnohé, což upoutalo pozornost StB

Sedmačtyřicetiletý Josef Toufar působil v Číhošti teprve krátce, ale s místními měl dobré vztahy. Ke svému povolání se dostal až relativně pozdě. Jeho otec si to nepřál, Toufar proto šel studovat příslušnou školu až po jeho smrti, jako šestadvacetiletý muž. K tzv. číhošťskému zázraku došlo během jeho bohoslužby na třetí adventní neděli. Během toho, co řečnil a gestikuloval, se naklonil zhruba půlmetrový kříž nad oltářem. Podle devatenácti očitých svědků se dostal sám od sebe do takové pozice, že by se za normálních okolností musel převrátit a spadnout.

Sám Toufar neměl o incidentu ani ponětí, dokud ho o něm neinformovali jiní. V lednu následujícího roku, jej podrobně popsal svému kamarádovi Karlu Poláčkovi v dopise. Zmiňuje se v něm mj. i o tom, že pohyb kříže měli věřící zpozorovat ještě dvakrát. Zpráva o něm se velmi rychle dostala do různých koutů republiky. StB, kterou cela věc zprvu vůbec nezajímala, začala v události spatřovat prostředek, jak zatočit s církvemi, a začala konat.

Po krutém mučení podepsal všechno, co mu podstrčili

Dne 26. ledna vyrazili tři příslušníci tajné polici do Číhoště vyslýchat a o dva dny později unesli Toufara do Valdic, kde ho čekalo už jen mučení. Bili ho i bičovali, polévali studenou vodou, věšeli na hák, svlékali. Po odepření jídla mu naservírovali přesolenou polévku bez možnosti ji zapít. Týrali ho fyzicky i psychicky a největší podíl na tom měl estébák Ladislav Mácha.

Farář se ale držel a odmítal se přiznat. Teprve po několika týdnech Toufar podepsal dvě prohlášení, která znalci považují vzhledem k odlišnému stylu vyjadřování, za vykonstruovaná. V jednom se uvádí, že celý „zázrak“ zinscenoval on sám, v druhém se pak přiznává, že zneužíval malé ministranty.

Do kazatelny ho museli vynést, krátce na to zemřel

StB tedy mohl pokračovat podle plánu a provést „rekonstrukci“. Frašku, kterou rekonstrukcí nazývat ani nejde, připravili na noc z 23. na 24. února. Měli v plánu natočit propagandistický snímek, v něm Toufar ukáže, jak křížem sám pohyboval pomocí jakéhosi zařízení. Zničeného muže však museli i na kazatelnu vytáhnout, sám by tam nedošel. Nakonec s ním natočili jen pár minut záznamu, protože se zhroutil. Prasklý vřed mu způsobil zánět podbřišnice. Zemřel 25. února krátce po operaci v pražském Borůvkově sanatoriu. Chystaného monstrprocesu se tak už nedožil. Pohřbili jej do neoznačeného hrobu na hřbitově Ďáblicích. Do toho číhošťského jeho ostatky přepravili až před pár lety.

Propagandistický film však opravdu vznikl. Pod názvem Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení jej na začátku 50. let vysílala kina po celém Československu. Josef Toufar se v něm objeví jen krátce. StB se ani nedařilo na místě zhotovit nástroj, kterým měl farář kříž ovládat, přišli na to až v dílně v Bartolomějské. V záběrech je toto zařízení skryto za květinami, čímž se soudruzi dopustili chyby – květiny se během adventu k výzdobě kostela nepoužívají.

Rodina se o smrti dozvěděla až po letech

Komunisté oznámili příbuzným úmrtí Josefa Toufara až čtyři roky poté. Ladislava Máchu čekal první soud za Toufarovu vraždu v roce 1968, z něj vyvázl bez trestu. Do vězení měl nastoupit až v roce 1999, kdy mu soud vyměřil dvouletý trest odnětí svobody. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu ale nenastoupil. Svého činu nikdy nelitoval. Zemřel v roce 2018 ve věku 95 let.

Záhadu zázraku v číhošťském kostele se dodnes nepodařilo objasnit.

Zdroje: irozhlas.cz, Krvavá léta, ceskatelevize.cz, Wikipedia, reflex.cz, joseftoufar.cz

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu