Chcete vědět, co se vám v noci zdálo? Své sny si od teď už můžete zapamatovat.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Po probuzení si jen málokdo vzpomene, co se mu v noci zdálo. Někdy je sen tak živý, že ho nelze zapomenout nebo si ráno vzpomeneme alespoň na malé detaily. Že vám to nestačí a rádi byste si pamatovali celé své sny? Vědci přišli na pár jednoduchých fíglů, které vám pomohou si sny pamatovat.

Ženy si pamatují více než muži

To, co se děje s námi, když sníme nebo to, o čem sníme, je pořád pro vědce tak trošku velkou neznámou. Sny přitahují pozornost a tak se týmy vědců po celém světě snaží rozlousknout další kousek této velké hádanky. Nedávno se podařilo přijít alespoň na to, kdo si své sny pamatuje více a lépe. A jsou to samozřejmě ženy, které jsou obecně vnímavější než muži. A taky většinou na své sny daleko více věří. V neposlední řadě za to mohou také hormonální rozdíly obou pohlaví. Dalším rozhodujícím faktorem toho, jak si své sny pamatujeme či nikoliv je věk. Mladší lidé si více zapamatují a platí to i v případě snů.

Kvalita a délka spánku

Svou roli v tom, zda si své sny pamatujeme, hraje i kvalita a délka samotného spánku. Podle vědců si sny pamatují více jedinci, kteří se ráno probouzejí pomalu a v klidu. Tedy pokud vás ráno překvapí budík a vy ještě rozespalí a vyděšení vyletíte z postele, na svůj sen nejspíše zapomenete. Pozvolna byste pak měli nejen vstávat ale také usínat. Choďte spát a ráno vstávejte tedy vždy ve stejnou dobu, buďte klidní a nevstávejte na poslední chvíli. Možná se také vy konečně dočkáte svých snů.

Myslete na to, že si sny chcete zapamatovat

Vědci prozradili i pár jednoduchých triků, díky kterým si můžete ještě více pomoci. Především byste měli spát co nejdéle a ještě v polospánku, zatímco se probouzíte, se pokuste si intenzivně vzpomenout na svůj noční sen. Ještě před usnutím večer v posteli přestaňte myslet na cokoliv jiného a své myšlení zaměřte pouze na jediné, na touhu zapamatovat si svůj sen. Z celých svých sil se snažte myslet jen na to, abyste si sen zapamatovali. Mozek si vaši žádost uloží a bude ji brát jako svou prioritu. Už dřívější studie pak ukázaly, že nejvyšší šanci zapamatovat si své sny mají osoby s dostatečnou a vysokou hladinou vitamínu B6. Tak na něj nezapomeňte.

Od teď už můžete vědět, o čem v noci sníte.

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu