Při příjezdu do bývalého hornického městečka Centralia v Pensylvánii vás přivítají výstražné cedule. Z rozpukaných silnic tu stoupá dým z podzemního požáru, který tu hoří už od roku 1962. Vznikl jako následek likvidace skládky. Velká část původní zástavby byla srovnána se zemí a žije tu už jen hrstka lidí, kteří se tu rozhodli strávit poslední léta svého života.
Likvidace skládky se vymkla kontrole
Hornická osada Centralia (původně Centreville) vznikla v polovině 19. století a největšího rozmachu dosáhla na jeho konci, kdy tu žilo více než 2500 obyvatel. Pryč se lidé začali ve velkém stěhovat během velké hospodářské krize, kdy došlo k uzavření několika dolů, a následně až po zjištění požáru v červnu roku 1962.
Oficiálně za něj mohlo „neobvykle horké počasí.“ Jako skutečná příčina se ale nejčastěji uvádí likvidace skládky odpadu ve starém povrchovém dole poblíž hřbitova Odd Fellows, která proběhla pomocí řízeného požáru. Hrozilo při něm sice velké riziko rozšíření, ale v Centralii došlo k něčemu, co nikdo nečekal. Hasiči na hoření měli dohlížet a po určité době jej skládku uhasit. V průběhu dalších měsíců se ale plameny objevily znovu, a to několikrát.
Přidušení obyvatelé a hrozící nebezpečí
Rozhodli se proto skládku rozhrnout buldozerem, přičemž zjistili, že se v jedné části nachází velká díra vedoucí do chodeb bývalých uhelných dolů pod městem. Požár se tudy snadno rozšířil a začal pohlcovat zásoby uhlí. Na odstranění hořící horniny však chyběly finance, práce tedy probíhaly pomalu a požár se v podzemí šířil dál. Nikam nevedlo ani pumpování nehořlavé směsi horniny a vody do podzemí na začátku roku 1963, protože oheň se mezitím rozšířil na další místa. Od plánu vykopání příkopu okolo celého požáru a jeho zaplnění něčím nehořlavým se rovnou upustilo.
Oheň v podzemí hořel dál a úřady to neřešily. Časem se ale u obyvatel začaly objevovat zdravotní problémy, protože se v okolí zvýšila koncentrace jedovatého oxidu uhelnatého a také oxidu uhličitého. Během 70. let, kdy už prohořela značná část uhelných slojí, se ve městě začala propadat půda a majitel místní čerpací stanice John Coddingto také změřil, že teplota pohonných hmot v podzemních nádržích dosahuje teplot blížících se k 80 °C. Teprve v tu chvíli se orgány začaly nebezpečím znovu zabývat.
Dvanáctiletý kluk se propadl do díry
Větší pozornost se Centralii začala věnovat až v roce 1981, kdy se země propadla přímo na dvorku jednoho z domů. Na místě se v té chvíli nacházel i dvanáctiletých chlapec Todd Domboski, kterého zachránilo to, že se zachytil kořenů, nahoru jej pak vytáhl jeho bratranec. Měl velké štěstí, díra dosahovala hloubky 46 metrů a stoupal z ní dým s vysokou koncentrací oxidu uhelnatého.
Čtěte také: Orkán v roce 2004 zničil tisíce hektarů lesa v Tatrách, z hor smetl českého turistu a zabil muže v autě.
V té době se také zjistilo, že se požár rozšířil i pod sousední obec Byrnesville a v roce 1984 se věci konečně daly do pohybu. Americký kongres uvolnil 42 milionu dolarů na přestěhování obyvatel obou obcí. Tehdy tu žilo už jen něco málo přes tisíc lidí a kromě šedesáti z nich všichni nabídku státu přijali a z místa odešli.
Město duchů se stalo inspirací pro Silent Hill
Na začátku 90. let rozhodl guvernér státu Pennsylvania o vyvlastnění a demolici většiny budov a také přemístění státní dálnice Route 61. Na začátku nového tisíciletí přišla Centralia o své směrovací číslo a o deset let později teprve skončily soudní tahanice o zrušení vyvlastnění všech pozemků. Posledních sedm starších obyvatel si vymohlo alespoň právo ve svých domovech dožít.
Požár pod městem hoří dodnes a odhadem odborníků ještě dalších 250 let bude. Opuštěné město se stalo turistickým lákadlem a také inspirací herní série Silent Hill a jejího filmového zpracování.
Zdroje informací: Wikipedia, national-geographic.cz, prima.cz