Byla jsem sousedkou Adolfa Hitlera, tvrdí židovská žena žijící ve Velké Británii

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Alice Frank-Stocková zavzpomínala na to, jaké to bylo žít ve stejném domě jako Adolf Hitler, pozdější nacistický vůdce Třetí říše. Ve 20. a 30. letech vyrůstala Alice hned v sousedním bytě domu v mnichovském Prinzregentplatzu. Sem se diktátor přestěhoval na konci dvacátých let poté, co byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest po nepodařeném převratu.

Na chodbách jej téměř nepotkávala

Alice, která byla později donucena i se svou rodinou Německo opustit zavzpomínala, že Hitler byt obýval společně se svou neteří Geli, se kterou měl mít milostný vztah. Ta si později v bytě vzala život. Alice vzpomíná takto: „Bydleli jsme v domě, velkém domě a byly tam dva vchody. Jeden byl náš byt, číslo 14. Druhý byl buď 13, nebo 15 a tam bydlel Hitler. Nikdy jsem s ním nemluvila. Viděla jsem ho jen jednou nebo dvakrát, jak se vrací domů.“

Jak zemřela Geli

V domě, kde se v roce 1931 zabila Hitlerova neteř Geli, kolovaly fámy o tom, že ji údajně měl Hitler zabít sám. „Viděli jsme, jak ze vchodu vynášejí rakev, kolovaly spekulace o tom, jak a kdy zemřela. Mluvit otevřeně jsme ale nemohli. Měli jsme skvělého kuchaře, který byl starší a byl to katolík. Byl velmi proti Hitlerovi. Dostane nás všechny do koncentračního tábora,“ řekla Alice.

Geli Raubalová byla Hitlerova neteř, která společně s její matkou a Hitlerem žili v jedné domácnosti. Geli spáchala v září 1931 sebevraždu, což Hitlerem velmi otřáslo. Důvodem sebevraždy bylo Hitlerovo majetnické a násilnické chování.

Útěk do Švýcarska

V roce 1935 byla nucena již sedmnáctiletá Alice Německo opustit, kvůli rostoucí hrozbě pro celé židovské obyvatelstvo. Přestěhovala se do Švýcarska. Její otec pracoval jako soudce u vrchního soudu, ale z práce byl propuštěn právě pro svůj židovský původ. Zatímco Alice odjela, její rodiče zůstali v Mnichově. V roce 1937 se Alice přestěhovala do Londýna, kde získala práci a její rodiče za ní přijeli v roce 1939. Jen dva dny před tím, než vypukla druhá světová válka. Její otec jen o kousek unikl transportu do koncentračního tábora.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Alice Frank-Stocková

Jaké číslo měl byt, ve kterém Alice bydlela?

zavřít reklamu