Britský lékař Harold Shipman byl sériový vrah. Kvůli němu se změnil i systém zdravotnictví

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zřejmě nejznámější sériový vrah, který vykonával praxi lékaře. To byl britský zdravotník Harold Shipman, který byl odsouzený za patnáct vražd, nejspíš jich bylo ale mnohem více. Jaký byl jeho životy, jak vraždil a proč zemřel? Podívejte se na děsivý příběh života jednoho z nejznámějších sériových vrahů Anglie.

Harold Frederick Shipman se narodil 14. ledna 1946 v Nottinghamu. Pocházel z rodiny, která patřila k nižší společenské vrstvě, jeho otec pracoval jako řidič nákladního vozu. Mladý Harold byl velmi fixovaný na svou matku, která však v jeho sedmnácti letech zemřela na rakovinu plic. Možná právě konec matčina života, který měl mladý Harold na očích, způsobil problémy a následný styl zabíjení v jeho pozdějším věku.

Harold se rozhodl pro medicínu

Když dostal medicínský titul v roce 1970 na lékařské univerzitě v Leedsu, začal nejdříve pracovat v nemocnici, a později jako praktický lékař v Todmordenu. Určujícím náznakem mohla být jeho první pokuta v lékařském oboru, kdy bylo zjištěno samovolné předepisování meperdinu a dalších návykových látek.

Až do roku 1993 pracoval jako typický obvodní lékař v Manchesteru, ale po tomto roce si otevřel vlastní ordinaci. To však již dávno své pacienty vraždil.

Jeho činy odhalila jiná lékařka

Na začátku roku 1998 přišlo první podezření ze strany lékařky Lindy Reynoldsové, která přišla na zvláštní skutečnost. Podle záznamů z pohřebního ústavu bylo totiž patrné, že je poměrně vysoký počet úmrtí právě mezi pacienty doktora Shipmana. Přestože bylo toto podezření předáno policii k vyšetření, řádné důkazy k vyšetřování se našly až 17. dubna 1998. Jeho poslední obětí byla žena, která skonala ve svém domě – a doktor Shipman byl poslední, který ji viděl živou. Jako důvod úmrtí do protokolu napsal vysoký věk.

V září roku 1998 byl Shipman zatčen s obviněním patnáctinásobné vraždy. Soud však začal až v říjnu následujícího roku. Bylo mu dokázáno skutečně patnáct vražd, které spáchal v letech 1995–1998. Všem obětem měl aplikovat injekci s diamorfinem a také falšovat jejich závěti ve svůj prospěch. Ačkoliv mu soud prokázal patnáct obětí, ve spisu se hovoří až o 250 vraždách! Shipman do poslední chvíle svou vinu popíral, avšak přesto byl odsouzený k trestu odnětí svobody.

Zemřel den před svými narozeninami

13. ledna roku 2004 Harold Shipman spáchal sebevraždu ve své vězeňské cele. Stalo se tak před půl sedmou ráno, den před jeho narozeninami. Jako smrt si vybral oběšení prostěradlem, které přivázal za mříže v oknech.

Zdroj: britannica.com, biography.com

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu