Některé předměty a postupy se zdají být moderní, ale ve skutečnosti jsou staré již několik stovek či tisíc let. O kterých věcech, s nimiž se každý den setkáváme, si často myslíme, že byly vynalezeny teprve nedávno, ale přitom tomu tak není?
Skládací židle
Když vyslovíme slovo skládací židle, obvykle si vybavíme kempování, rybaření nebo zahradní grilování. Předpokládáme tak, že se vyrábějí jen několik málo desítek let. V roce 2022 ale archeologové v Bavorsku otevřeli hrob ženy z doby raného středověku a u jejích nohou našli skládací sedátko.
Křeslo bylo datováno do doby kolem roku 600 n. l. a ve složeném stavu měřilo 45 × 70 cm. Nález byl označen za raritu, ale není zcela ojedinělý. V Evropě existuje více než dvacet dalších lokalit s raně středověkými hroby, v nichž byl nalezen stejný nábytek.
Zatímco dnes si skládací sedátko může pořídit kdokoli, historici spekulují, že v dávných dobách byly skládací židle symbolem postavení – dotyčný člověk patřil mezi společenskou elitu. Tuto teorii podpořily i další předměty nalezené v bavorském hrobě, které zahrnovaly šperky a velkou perlu.
Splachovací toaleta
Málokdy se stává, aby archeologové v okamžiku, kdy najdou starověký artefakt, propukli v záchvat smíchu. To se však stalo v roce 2022 v Číně při vykopávání ruin paláce nacházejícího se ve městě Yueyang, když narazili na starověkou toaletu.
Co je pobavilo? Skutečnost, že se jednalo o splachovací záchod, což bylo něco naprosto nečekaného. Dlouho se totiž předpokládalo, že splachovací toaleta byla vynalezena až ve viktoriánské Anglii.
Čínský záchod byl však mnohem starší, jeho stáří se pohybuje mezi 2 200 a 2 400 lety. To z něj činí potenciálně nejstarší splachovací záchod, který byl kdy objeven. Jeho konstrukce byla na svou dobu velmi vyspělá, nález se skládal z mísy, několika rozbitých dílů a trubky, která ústila do venkovní jímky.
Brčka
Rádi používáte k pití koktejlů i dalších nápojů brčka? Pak vezte, že nejsou žádnou novinkou. Při pohledu do historie samozřejmě nečekejte ohnutá brčka z plastu nebo papíru. Když archeologové náhodou narazili na nejstarší brčka na světě v jednom hrobě v Rusku, našli osm trubiček vyrobených z drahých kovů.
Zlaté a stříbrné nástroje staré více než 5000 let byly objeveny v roce 1897. Dosahovaly délky přes jeden metr, a tehdejší odborníci je tak nejprve mylně identifikovali jako žezla nebo tyče pro baldachýn.
O mnoho desítek let později si ale jeden badatel všiml, že artefakty jsou velmi podobné brčkům, která používali staří Sumerové ke konzumaci piva ze společných nádob. Sumerská brčka měla na konci filtry k zachycení nečistot, které byly v té době v pivu běžné. Ruské trubičky měly stejné filtry, a když na nich byly identifikovány stopy ječmene, domněnka se potvrdila.
Zdroj: dw.com, sciencealert.com, iflscience.com