Brandon Teena: Transsexuál, který nedostal šanci zestárnout

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Život se s mnoha jedinci lidského pokolení opravdu nemazlí a přináší jim četné zkoušky. Brandon Teena by o tom mohl vyprávět, kdyby žil. Jeho osud mapuje i Oscarem ověnčený americký film „Kluci nepláčou“. Co všechno stihl do svých jednadvaceti let prožít?

Z holky klukem

Brandon, jenž se identifikoval jako muž, se narodil v roce 1972 jako jedna z dvou dcer Patricka a JoAnn Brandonových. Jeho původní jméno bylo Teena Brandon a od raného dětství byla velmi živým a divokým dítětem. Už na základní škole se začala ztotožňovat s rolí muže, která jí byla bližší. Nosila chlapeckou školní uniformu, čímž vzbudila všeobecné pohoršení. V pubertě si začala stahovat ňadra, nechala si ostříhat vlasy nakrátko a chovala se jako chlapec.

Na střední škole se dokonce přihlásila do armády a tajně doufala, že ji tam vezmou. Nicméně se tak nestalo, protože nebyla schopná prokázat, že je muž. Střední školu nakonec Teena nedokončila.

Ve svých dvaceti letech podstoupila Teena Brandon, nyní už pod novým jménem Brandon Teena psychiatrické vyšetření. Odborníci zjistili, že trpí poruchou sexuální identity. Musel být dokonce hospitalizován kvůli tomu, že snad chtěl spáchat sebevraždu. Na psychiatrii přiznal, že v dětství byl sexuálně zneužíván svým strýcem a podstoupil terapeutické sezení.

Špatní kamarádi

Brandon se odstěhoval do města Falls v Nebrasce, kde se prezentoval jako muž. Byla u něho zahájena hormonální léčba, operativní kroky už nestihl. Ve Falls začal také jeho vztah s devatenáctiletou Lanou Tisdel. Seznámil se i s bývalými odsouzenci Lotterem a Nissenem. Že to nebyla dobrá volba přátel, se ukázalo posléze.

Nepřehlédněte: Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.

Oba výtečníci chtěli Laně dokázat, že Brandon není ve skutečnosti mužem. Násilně mu jednou během vánoční párty stáhli kalhoty. Pak ho odvlekli do auta, odvezli pryč a cestou ho znásilnili. To však nebylo vše. Ve svém řádění pokračovali a Brandona, kterému se podařilo utéct, začali hledat. Nakonec ho našli doma, kde ho společně s dalšími dvěma osobami zastřelili.

Osud Brandona Teena inspiroval americké tvůrce k natočení životopisného filmu “Kluci nepláčou” (1999). Hlavní roli ztvárnila Hilary Swank a dostala za ni Oscara. Pěvecké duo Pet Shop Boys nazpívalo o Brandonovi píseň “Girls don’t cry” v roce 2006.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT