Bonnie Parkerová a Clyde Barrow, pravděpodobně nejslavnější a nejromantičtější zločinci v historii. Dvojice mladých Američanů, která se počátkem 30. let 20. století svou zločineckou činností a následnými filmovými zpracováními navždy zapsala do povědomí veřejnosti.
Jak se rodí legenda
Mýtus se samozřejmě málokdy blíží realitě. Představu romantického páru ve stylovém oblečení, který zpřetrhal pouta konvencí, nebál se policie a žil život v luxusu, je toho jen důkazem. Skutečnost byla poněkud jiná. Bonnie, Clyde a jejich gang žili nelehkým životem přerušovaným těsnými útěky, zpackanými loupežemi, zraněními i vraždami. Až poté, co policie našla několik jejich fotografií, na nichž „dovádějí“ se zbraněmi, se stali prvními mediálními hvězdami psanců a pohádkový mýtus začal překrývat realitu. Brzy se sice jejich sláva zvrtla a jejich životy skončily v krvavé policejní léčce, ale jejich dramatický a předčasný konec jen dodal lesk jejich legendě.
Banky nebyly jejich šálek čaje
Filmy mají tendenci vykreslovat Bonnie a Clyda jako obvyklé bankovní lupiče. To ale zdaleka není pravda. Za čtyři roky aktivní činnosti Barrowova gangu vyloupili méně než 15 bank. Navzdory vynaloženému úsilí si obvykle odnesli jen velmi málo, v jednom případě pouhých 80 dolarů. Těch několik úspěšných bankovních loupeží spáchal většinou Clyde a jeho společník Raymond Hamilton. Bonnie někdy řídila únikové auto, ale často se akce vůbec neúčastnila a zůstávala v úkrytu. Banky byly pro Bonnie a Clydea komplikovanou záležitostí, a když byli odkázáni sami na sebe, o bankovní loupeže se pokoušeli jen zřídka. Častěji vykrádali malé obchody s potravinami a čerpací stanice, kde bylo riziko nižší a útěky snazší.
Bonnie nekouřila doutníky
Na nejslavnějším snímku Bonnie drží pistoli, nohu má zvednutou na nárazníku fordu a v ústech doutník. Jedná se o součást sbírky komických fotografií, které si Bonnie a Clyde pořídili pro vlastní pobavení. Byly nalezeny na nevyvolaném filmu, který byl zanechán v úkrytu gangu v Missouri, když na dům zaútočila policie. Na jednom snímku Bonnie míří puškou na Clydeovu hruď, když se napůl vzdává s úsměvem na tváři, na jiném Clyde líbá Bonnie v přehnaném stylu filmové hvězdy.
Tyto fotografie, stejně jako Bonniiny básně, které byly v úkrytu rovněž nalezeny, se velkou měrou zasloužily o jejich proslavení. Noviny po celé zemi přetiskly snímek s doutníkem. Všechny důkazy však ukazují, že Bonnie byla stejně jako Clyde kuřačkou cigaret. Na druhou stranu Bonnie ráda pila whisky, Clyde se naopak alkoholu vyhýbal, chtěl vždy zůstat střízlivý pro případ, že by potřebovali rychle utéct.
Oba měli problémy s chůzí
Clyde byl v roce 1930 odsouzen k 14 letům na vězeňské farmě Eastham, která je proslulá tvrdou prací. Nakonec si díky své matce odseděl pouze rok a půl, byl podmínečně propuštěn. Během pobytu ve věznici údajně hladověl, byl násilně týrán dozorci a znásilňován jiným vězněm. Aby se vyhnul kruté práci, pomocí sekery si on nebo s pomocí spoluvězně usekl dva prsty na levé noze. Několik dní po tomto incidentu byl propuštěn, ale do konce života měl problém s chůzí a rovnováhou. Musel také řídit v ponožkách, protože v botách nedokázal správně držet rovnováhu na pedálech auta.
V ponožkách řídili v létě 1933, kdy Bonnie utrpěla při nehodě vážné zranění. Clyde, známý svou bezohlednou rychlou jízdou, přehlédl odbočku a zřítil se do vyschlého koryta řeky. Z roztříštěné autobaterie vystříkla Bonnie kyselina na pravou nohu a silně ji popálila. Svědci popisovali, že Bonnie poslední rok svého života spíše poskakovala, než chodila, a Clyde ji často nosil v náručí.
Smrt kvůli zradě
Bonnie a Clydeovi se stala osudnou jejich oddanost rodině. Zdálo se, že podobnou oddanost rodině sdílel i člen jejich gangu Henry Methvin. Oba to považovali za důkaz Henryho důvěryhodnosti a dělali vše pro to, aby se s vlastní rodinou vídal co nejčastěji. Henry se však spikl se svým otcem a upozornil policii na místo jejich pobytu výměnou za vlastní milost.
Bonnie a Clyde zahynuli v krupobití kulek, které na jejich auto vystřelila shromážděná jednotka texaských a louisianských strážců zákona. Clyde zastavil, aby pomohl otci Henryho opravit jeho zjevně porouchaný náklaďák. Když zastavil, policie bez varování zahájila palbu. Přibližně po 150 výstřelech leželi Bonnie a Clyde mrtví ve svém autě, které bylo poseto dírami. Vůdce oddílu Frank Hamer nechtěl nic riskovat, dokonce přistoupil k autu a vypálil několik dalších ran do již mrtvého těla Bonnie. V ruce stále držela část napůl snědeného sendviče, který byl jejím posledním jídlem.
Svého hrobníka osobně znali, v minulosti ho unesli
Koronerova zpráva podrobně popisovala 17 střelných ran těle Clyda a 26 v těle Bonnie. Neoficiálně jich mohlo být mnohem víc. C. B. Bailey, hrobník pověřený konzervací těl pro pohřby, zjistil, že těla mají tolik „děr“ na tolika různých místech, že je obtížné udržet v nich balzamovací tekutinu. Baileymu pomáhal muž jménem Dillard Darby, kterého před rokem unesl Clydův gang poté, co mu ukradli auto a on se ho snažil získat zpět. Bonnie tehdy pobavilo zjištění, že muž, kterého unesli, je hrobník, a požádala ho, aby se v budoucnu staral o potřeby gangu v márnici.
Zdroj: history.com, factinate.com