Bombers Row: jak trávila svůj čas ve vězení skupinka přátel složená z nejhorších bombových útočníků v USA?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V americkém Coloradu otevřeli na konci roku 1994 jednu z nejpřísněji střežených věznic světa určenou pro doživotně odsouzené pachatele bez možnosti podmíněného propuštění, většinou sériové vrahy a teroristy. Vězně tam drží na samotkách i 23 hodin denně, přesto se některým povedlo navázat mezi sebou kontakt. 

Alcatraz Skalistých hor

Vězení se jmenuje ADX Florence a disponuje nejvyšší možnou ostrahou zahrnující několik plotů z žiletkového ostnatého drátu, věže s palebnými stanovišti, nepřetržité ozbrojené hlídky s bojovými psy, kamery, senzory pohybu a sérii vrat, které se dají najednou uzavřít zmáčknutím jediného tlačítka nouze. Káznice ADX Florence zabírá 16 hektarů, od nejbližšího města ji dělí desítky kilometrů a svůj trest si v ní odpykává několik set vězňů. Nikomu se zatím nepodařilo uniknout. Přezdívá se jí „Alcatraz Skalistých hor“ podle legendárního vězení v Kalifornii. 

Každý vězeň tráví většinu každého dne v samostatné cele bez sebemenší možnosti navázat kontakt se spoluvězni. Z úzkého vysokého okna vidí jen na nebe. Místnost se sociálním zařízením má rozměry 3,5 x 2 metry. Za dobré chování může dostat televizi se vzdělávacím programem. Za špatné chování ho čeká zvukotěsná temná komora. 

Vedle doživotně odsouzených zločinců, jako jsou teroristé, několikanásobní vrazi či šéfové gangů, se sem dostávají i útěkáři z jiných káznic nebo ti, kteří v rámci trestu jinde napadli ostrahu nebo své spoluvězně. 

Tři bomboví útočníci v jedné řadě

I přes veškerá bezpečnostní opatření a držení na samotkách občas docházelo a dochází k tomu, že se i nejpřísněji střežení vězni potkají. Příležitost mají např. během 10 hodin týdně určených pro „sport“. Protahování končetin probíhá v klecích na dvoře připomínajícím vypuštěný bazén. Během jednoho takového cvičení se vedle sebe octli Ted Kaczynski, Timothy McVeigh a Ramzí Júsef. 

Theodore John Kaczynski, známý i jako Unabomber, zasílal mezi lety 1978 a 1995 podomácku zhotovené bomby různým lidem v rámci soukromého boje proti technickému pokroku. Zabil tři osoby, dalších 23 zranil. Timothy McVeigh se podílel na teroristickém bombovém útoku proti federální budově v Oklahoma City v roce 1995, při němž zahynulo 168 lidí vč. 19 dětí. Jako důvod uvedl pomstu za masakr ve Waco. Pákistánec Ramzí Júsef stál za bombovým útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku v roce 1993. Jím vedená skupina muslimských extrémistů tehdy zabila šest lidí a dalších tisíc zranila. 

Dozorci jejich skupinu nazvali „Bombers Row“ (řada bombových útočníků). Později se ke třem zločincům přidal ještě kubánsko-americký vůdce gangů Luis Felipe, známý i jako King Blood, kterého v roce 1995 odsoudili za řadu vražd. 

Filmy, novináři, prostě normální pokec

Netrvalo dlouho a tři zmínění zločinci se během pobytu na dvoře dali do řeči. S trochou drsného humoru můžeme říct, že toho měli opravdu hodně společného a že se není čemu divit. Kaczynski s Júsefem se však bavili zejména o jazyce a filmech. McVeigh s Júsefem zase probírali politiku, lži v médiích a metody přežití. Když se znovu octli na samotkách svých cel, pokračovali v debatách pořváváním přes zdi. 

Murdoch je zastavil pod záminkou poruchy, pak rovnou střílel. Mladý muž nepřežil, ženě se podařilo uniknout.

Jejich čtvrtý „kamarád“ se k nim mohl přidat až poté, co podal žalobu na vězení, aby získal povolení se vůbec s někým bavit. Do ADX Florence totiž nastoupil s tím, že „zemře sám a bez přátel“. Jejich debatní kroužek se rozpadl poté, co McVeigha v rámci jeho trestu popravili smrtící injekcí. Budiž slušným lidem alespoň malou útěchou, že ani ti další zločinci zde už nikdy nepovedou normální život.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu