Black Friday, slovo, které již několik týdnů v reklamách v televizi či na internetu nelze neslyšet. Obliba „Černého pátku“, který je ve znamení velkých slev na rozmanité zboží, rok od roku stoupá. Také patříte mezi ty, kteří se chystají na velké nákupy? Kde, kdy a proč má ale Black Friday vlastně své kořeny?
Malé okénko do historie
Možná si ještě z hodin dějepisu vzpomenete, že termín „Černý pátek“ se původně vztahoval k finanční krizi, konkrétně na krach amerického trhu se zlatem 24. září 1869. Dva bezohlední finančníci z Wall Street, Jay Gould a Jim Fisk, se tehdy snažili skoupit co nejvíce národního zlata v naději, že jeho cenu vyženou do nebeských výšin a prodají ho s vysokými zisky. Plán se ale nezdařil, burza se propadla a všichni, od magnátů z Wall Street až po farmáře, zkrachovali. Pojem Černý pátek se často používá i pro krach na newyorské burze 24. října 1929, který byl začátkem Světové hospodářské krize, ve skutečnosti se ale jednalo o Černý čtvrtek.
Z červených čísel do černých
Nejčastěji uváděný příběh popisující tradici Black Friday ve spojení s nákupy souvisí se Dnem díkůvzdání. Podle této historky měly obchody po celoročním ztrátovém hospodaření neboli hospodaření v červených číslech den po Dni díkůvzdání údajně dosáhnout zisku neboli dostat se do černých čísel, protože „sváteční zákazníci“ utratili mnoho peněz za zlevněné zboží. Ačkoli je pravda, že maloobchodní společnosti při vedení účetnictví zaznamenávaly ztráty v červených a zisky v černých číslech, tato verze vzniku Black Friday je oficiálně schválenou, ale ne zcela přesnou, historií této tradice.
Skutečná historie Black Friday
Již v 50. letech minulého století používala policie ve Filadelfii tento termín k popisu chaosu, který nastal den po Dni díkůvzdání, kdy město zaplavily davy nakupujících z předměstí a turistů před velkým fotbalovým zápasem mezi armádou a námořnictvem, který se každoročně konal následující sobotu. Policisté ve Filadelfii si nejenže nemohli vzít volno, ale museli pracovat na mimořádně dlouhých směnách, aby zvládli davy lidí a dopravu. S obchodníky, kteří se snažili během tohoto dne vyprodat zboží ze skladů, aby si uvolnili prostor na nové produkty na vánoční sezónu, začal výraz Black Friday přeneseně souviset až v 60. letech. Do dalších států se tento termín rozšířil později, a dokonce ještě v roce 1985 nebyl běžně používán v celých Spojených státech.
Černých pátků je dnes často více
Od té doby se jednodenní výprodejová akce Black Friday postupně změnila na čtyřdenní akci. V současné době období slev souvisejících s Black Friday trvá u některých obchodníků dokonce několik týdnů a některé obchody tento termín používají i v rámci různých jiných slevových akcí v průběhu roku.
Zdroj: businessinsider.com, dictionary.com