Bizarní léčení neplodnosti! Šarlatán implantoval svým pacientům kozí varlata, několik jich i zabil

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V historii lékařství i léčitelství existuje mnoho bizarních příběhů, které vypráví o zdrcujících postupech i operacích. Mnoho pacientů tyto absurdní kroky nepřežilo, jiní zůstali postižení do konce života. Tento šarlatán z Kansasu se pokoušel o léčbu neplodnosti neskutečným způsobem. Vydělával na tom miliony.

Říkalo se mu kozí doktor

Neplodnost je nemoc, která trápí skoro každý starší pár. Pokud se vytoužené miminko nedostaví ani po několika letech partnerského vztahu, pak jsou oba ochotní postoupit jakýkoliv lékařský zákrok, aby se jim zázrak oplození povedl. Toho využíval i John Richard Brinkley z Kansasu, který tvrdil, že jeho metoda pomůže k otěhotnění.

Vždy se chtěl stát lékařem

Brinkleyho život nebyl zrovna ukázkový. V roce 1913 byl operátorem na nádraží v radiostanici, vždy však toužil po kariéře lékaře. Jeho manželka Sally mu utekla i s dcerami. Po rozpadu rodiny se odhodlal a šel studovat alespoň medicínské minimum jako lékárník, aby se mohl prokazovat alespoň nějakým diplomem.

S prací lékaře začal nenápadně

S novým diplomem i životem a novou manželkou si skutečně otevřel malou lékárnu v Milfordu v Kansasu. V tomto malém městečku nebyl žádná doktor, a tak si pro zdravotnické rady chodili lidé k němu. Brinkley se svou touhou léčit nejdříve lidem doporučoval různé tinktury z bylin, svou nepodloženou praxi lékaře začal vykonávat však až v roce 1917.

Léčba neplodnosti začala náhodou

Do jeho vyhlášené lékárny přišel jeden z dalších pacientů, který se mu svěřil, že nemůže počít dítě se svou ženou již přes 15 let. Chtěl od šarlatána Brinkleyho pomoci. Čirou náhodou se na ulici před lékárnou v té době oddával páčení kozel s kozou, a tak lékárníka napadlo, že zkusí vyměnit nefunkční varlata muže za ta kozí.

Neplodnost léčil zvláštní operací

Muži skutečně provedl operaci a implantoval mu kozí varlata za 150 dolarů. Operace proběhla úspěšně – a za devět měsíců se muži narodil zdravý syn. Tato neskutečná léčebná metoda se hned stala probíraným příběhem, a do jeho lékárny začalo proudit mnoho párů toužících po miminku.

Brinkley otevřel vlastní kliniku

Z lékárníka byl najednou uznávaný doktor a kapacita, proto otevřel hned velkou kliniku s 16 pokoji. Za týden dokázal odoperovat až 50 mužů. Nikdo však netušil, že kozí varlata nemohou mít vliv na lepší plodnost mužů, vše se odehrálo pouze v síle myšlenky a placebo efektu.

Skvělý marketingový tah

Víra dokáže i nemožné, proto se mnoho operovaných pacientů setkalo s úspěchem a potomka se dočkali. Brinkley si na příbězích šťastných rodin založil skvělý marketing, který lákal stále více zájemců. Vydělal milion dolarů ročně a byl lékařskou celebritou. Tento proces vydržel neskutečných 20 let.

Dozvuky neprofesionálních operací

Pacienti sice oplodnili své ženy, měli potomky a vše se zdálo růžové. Jelikož se ale nikdy nejednalo o skutečnou transplantaci, ale pouze o vložení kozích varlat do šourku muže, brzy došlo u pacienta k problému. Po několika týdnech, měsících nebo v některých případech i letech totiž cizí předmět začal v šourku uhnívat a zanášet zánět.

V roce 1941 se zjistilo, že Brinkley nikdy nevlastnil medicínský diplom, a tak se strhla velká vlna žalob. Každá obžaloba byla spojená také s kompenzací každé zdravotní komplikace, což šarlatána přivedlo rychle k bídě. Zemřel chudý bez jakéhokoliv uznání.

Nebyl však sám, kdo umřel. Stovky jeho pacientů totiž umíralo ještě několik let poté na následky hnijících kozlích varlat v těle.

Zdroj: legendsofamerica.com, wikipedia.org, casjenprome.cz

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu