Bitva v Mogadišu – průběh, který nikdo nečekal

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Válečný film režiséra Ridleyho Scotta z roku 2001, Černý jestřáb sestřelen, vyobrazil dokonale operaci, která se během občanské války v Somálsku stala klíčovou. V reakci na ne příliš vydařenou akci nechal tehdejší americký prezident Bill Clinton ukončit veškeré spojenecké akce v zemi a nařídil stažení všech zúčastněných jednotek.

Stažení jednotek jako reakce na velké ztráty

Bitva v Mogadišu proběhla v noci z 3. na 4. října roku 1993. Vojenské střetnutí, na jehož stranách stály síly Spojených států podporované OSN a somálské milice podporované samozvaným prezidentem Mohamedem Farrahem Aididem, vedla americkou administrativu k definitivnímu stažení ze Somálska. Zdánlivě rychlá operace, jejímž cílem bylo zajetí dvou nejvyšších Aididových pobočníků, se zvrtla a nastala bitva, při níž bylo zabito několik příslušníků americké armády a na tisícovku příslušníků tamních milic.

Plán byl jasný, operace měla být rychlá, vojáci měli pouze vzít zajatce a prostor města ovládaný ozbrojenými milicemi zase rychle opustit. I když se podařilo oba vůdce milice zajmout a naložit do konvoje Humvee, který je měl odvézt zpět na základnu, stažení jednotek se nepodařilo, a začala bitva. Na jedné straně stála hrstka amerických vojáků, které obklopili tisíce ozbrojených milicionářů a civilistů.

Poté co byl sestřelen první americký vrtulník MH-60 Black Hawk, bylo velitelství jasné, že nastal problém. Krátce na to byl sestřelen druhý vrtulník Černý jestřáb, který dopadl na vzdálenější místo od místa bojů. Pád druhého vrtulníku přežil pouze pilot, ke kterému se na vlastní žádost dostali dva odstřelovači. Oba padli a následně byli za obranu vrtulníku oceněni in memoriam Medailí cti – nejvyšším vojenským vyznamenáním Spojených států. Pilota vrtulníku před jistou smrtí zachránilo zajetí, které si vyžádal sám Aidid.

Zmobilizované jednotky a šance na záchranu

Situace se začala vyhrocovat také kolem prvního spadlého vrtulníku. Američané byli obklíčeni, záchranný konvoj se k nim neměl, jak dostat. Silné boje tak pokračovaly i během noci. Velitelství nechalo zmobilizovat malajsijské a pákistánské jednotky OSN, které ale nebyly dopředu o akci Američany informovány. Akce na záchranu obklíčených vojáků s těžce raněnými se tak protáhla do brzkých ranních hodin.

Američané s pomocí laserem naváděných raket a palby z helikoptér během večera zničili pozice milice. Útok si podle údajů milice vyžádal přes tisícovku obětí. I na americké straně byly značné ztráty. Až právě za pomoci jednotek OSN se podařilo americkému velení evakuovat všechny své vojáky na základnu OSN.

Na straně Američanů bylo celkem 19 mrtvých, 73 raněných a jeden zajatý. Právě v reakci na těžké ztráty pak nechal prezident Bill Clinton všechny boje v zemi ukončit a nařídil stažení jednotek.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu