Beatles: Skutečně se rozpadli kvůli Yoko Ono?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Rozchod jedné z nejslavnějších hudebních skupin světa i po více než padesáti letech stále obklopuje určité tajemství. Jedni dávají veškerou vinu manželce Johna Lennona Yoko Ono, jiní rozchod vysvětlují tvůrčími neshodami a finančními problémy. Ale co když byla pravda mnohem složitější?

The Beatles

Beatles neboli čtveřice John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr,  navždy změnila světovou hudbu, a to navzdory poměrně krátkému životu skupiny. Na scénu vtrhli v roce 1960, o tři roky později vydali první album Please Please Me a poslední album Let It Be vyšlo v roce 1970. Čtveřice se dala superhvězdami ve velmi mladém věku a je přirozené, že mezi nimi vznikla rivalita i problémy. Proč ale jejich společné působení trvalo jen deset let? Odpověď je stejně složitá jako vztahy mezi nimi samotnými.

Smrt manažera a konec koncertů

Rozpad Beatles někteří spojují již se smrtí jejich manažera Briana Epsteina v roce 1967. Epstein, původně majitel obchodu s deskami, sehrál klíčovou roli na jejich cestě k celosvětové slávě a také spoluzaložil společnost Northern Songs, která měla vydávat hudbu Beatles. Vyčerpaní z rozsáhlých turné, během kterých kvůli křiku fanoušků neslyšeli, jak vlastně hrají, se Beatles v roce 1966 rozhodli přestat koncertovat. Epstein byl proti tomuto rozhodnutí, ale čtveřice ho považovala za nezbytné, aby se mohla soustředit na kvalitu své hudby.

Během několika následujících let Beatles redefinovali popovou hudbu díky zásadnímu albu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band a stali se globálními ikonami. Zároveň však vydělávali méně peněz a od Epsteina se vzdalovali. Když Epstein zemřel na předávkování drogami, Beatles přišli o člověka, který odborně řídil jejich finance i ego. Zatímco Lennon, Harrison a Starr si přáli, aby je převzal Allen Klein, manažer skupiny Rolling Stones, McCartney upřednostňoval Leeho a Johna Eastmana, otce a bratra své budoucí manželky Lindy.

Problém s penězi

Bez spolehlivého příjmu, který jim zajišťovalo koncertování, Beatles stále zoufaleji hledali příjmy. V průběhu let 1968-1970 strávili stovky hodin na často sporných obchodních schůzkách v sídle svého vydavatelství Apple Records. Finanční starosti se dostaly i do jejich hudby, například píseň Abbey Road nebo You Never Give Me Your Money. Během jedné takové schůzky nakonec došlo i k rozpadu skupiny. Lennon během schůzky s Kleinem 20. září 1969 oficiálně oznámil McCartneymu a Starrovi, že skupinu opouští. Klein Lennona přesvědčil, aby svůj odchod utajil, a nezmařil tak lukrativní dohodu, která by společnosti Apple zajistila vlastnictví celého jejich zpětného katalogu. Beatles tak podepsali smlouvu, která výrazně zlepšila jejich finanční situaci, v den, kdy Lennon skupinu definitivně opustil.

zdroj: pixabay.com

Balada o Lenonnovi a Yoko Ono

Během natáčení alba Let It Be na konci roku 1968 byla Yoko Ono neustále po Lennonově boku. Lennon se s konceptuální umělkyní seznámil v roce 1966 a během dvou let se stali nerozlučnými, přičemž Ono výrazně ovlivňovala Lennonovu tvorbu písní, a dokonce se objevila v několika skladbách Beatles. Přítomnost Ono a surrealistický, experimentální směr, kterým ho tlačila, vedly mnoho pozorovatelů od 60. let až do současnosti k závěru, že to byla právě ona, kdo byl zodpovědný za rozpad Beatles. V posledních letech však stále více kritiků tvrdí, že to nemusí být adekvátní vysvětlení, navzdory tomu, že sám Lennon se za tuto myšlenku trochu „schoval“, aby se od skupiny distancoval. Lennon například v roce 1970 řekl časopisu Rolling Stone: „Musel jsem být buď ženatý s kapelou, nebo s Yoko, a já si vybral Yoko.“

Ostatní členové Beatles brali přivedení Ono do skupiny jako signál, že Lennon překračuje rámec partnerství, které společně uzavřeli. Yoko Ono sloužila jako hromosvod jejich frustrací z Lennona, čímž zastírala další napětí, jako byla finanční situace, tvůrčí neshody i Lennonova zhoršující se závislost na heroinu. Lennon i McCartney nakonec použili Ono jako snadné vysvětlení rozpadu skupiny i konce své spolupráce.

Nelehký vztah mezi Johnem a Paulem

McCartney a Lennon se potkali jako teenageři. Měli spolu složitý vztah a jejich vzájemná rivalita se objevovala již dlouho před příchodem Ono. Zpočátku byla ale každá píseň Beatles skutečnou spoluprací Lennona a McCartneyho, i když se v mnoha názorech rozcházeli. Nevraživost mezi nimi se stala veřejnou až po rozpadu Beatles. McCartney si vzal Lennona a Ono na mušku ve své písni Too Many People, Lennon odpověděl písní How Do You Sleep?.

Na jaře 1970 během propagace svého sólového debutu a prvního alba,  které napsal bez Lennona, McCartney světu oznámil rozpad Beatles. Ačkoli Lennon opustil skupinu již v září předchozího roku, jeho odchod zůstal utajen až do dubna 1970, kdy McCartney v propagačním rozhovoru prohlásil, že jeho spolupráce s Lennonem skončila. Lennon později popřel, že by skupinu opustil, a vinu svalil na McCartneyho.

Zdroj: radiox.co.uk, history.com, time.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu