Barry Meeker: Veterán z Vietnamu létal vrtulníkem přes železnou oponu s uprchlíky na Západ

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Horký letní den, na sluncem zalitou pláň vrhá stín hlouček postávajících osob. Někteří netrpělivě přešlapují, jiní občas zvednou hlavu k obloze. Nehybný vzduch náhle protne zvuk blížícího se vrtulníku. Konečně! Postavy dole na zemi ožívají a divoce na pilota mávají. Stroj jde na přistání a skupinka se dává do běhu. Už už se vidí v bezpečí na jeho palubě. Znenadání se však objevují vojáci. Vytyčená přistávací plocha je prozrazena, nepřítel okamžitě zahajuje palbu. Po plášti vrtulníku bubnují střely, hluk motoru se mísí s dávkami ze samopalů a křikem palbou zasažených dobíhajících, kteří se snaží za každou cenu dostat na palubu.

Některým se to daří, jiným ne. Pilot však nemůže čekat věčně, každá vteřina navíc může zpečetit osud všech. Jsou na palubě všichni? Nejsou? Už je pozdě, nedá se nic dělat, okamžitě plný plyn, řev turbohřídelového motoru se doplňuje s těžkými údery listů rotoru prorážejících vzduch, zatímco vrtulník za hrozných vibrací neochotně nabírá výšku. Rudo před očima, zaťaté zuby, hučení v uších. Jen tak tak míjí vrcholky stromů a nabírá kurz k domovu. Nepřesná střelba ze země je už nemůže ohrozit, střely jen prolétají vzduchem okolo stroje. Pilot povoluje křečovité sevření páky kolektivu, adrenalinové opojení ustupuje a teprve teď si doopravdy uvědomuje, že je sám zasažen a krvácí. Ale zvládne to, určitě to zvládne, dotáhne to domů, jako už ostatně tolikrát. Musí.

Přes železnou oponu pro rodinu známého

Ne, to není výjev z války ve Vietnamu, ale z jednoho srpnového odpoledne roku 1975 u Lipna v jižních Čechách. Jeho hlavní aktér, pilot vrtulníku, Američan Barry Meeker však bojové zkušenosti z Vietnamu měl a podobnou situaci nezažíval poprvé. Odvaha a dobrodružná povaha mu rozhodně nechyběly, ve vietnamské válce byl při provádění bojových letů sedmkrát sestřelen a dvakrát vážně zraněn, za což si vysloužil celou řadu vyznamenání. Po návratu z války jej jeho vášeň pro nebezpečí a létání přivede do NSR, kde plní náročné úkoly pilota vrtulníku horské záchranné služby v Alpách. Zřejmě právě proto si jej v roce 1974 vyhlédne právník Heinz Heidrich, který potřebuje někoho přesně takového pro realizaci svého troufalého plánu.

Heidrich pocházel z NDR, odkud se mu o rok dříve povedlo uprchnout, byl však nucen zanechat tam svoji ženu a syna. Hnán touhou opět se s nimi shledat, vymyslel způsob, jak je dostat skrze železnou oponu. Plán spočíval ve vyslání vrtulníku, který měl letět nízko u země, aby se vyhnul radarům, a na předem určeném místě, kousek od hraniční čáry, vyzvednout čekající rodinné příslušníky a rychle letět zpět, dříve, než se stihne kdokoliv rozkoukat a jakkoliv zareagovat. Československo-rakouská hranice poblíž Lipna byla k tomuto záměru ideální.

Poprvé bez povšimnutí, podruhé už ale ne

Barry Meeker souhlasil a již v srpnu 1974 se mu podařilo tímto způsobem přeletět i s Heidrichovou ženou a synem. Plán vyšel, jeho troufalý přelet přísně střežené hranice nevyvolal žádnou reakci, dokonce se jej podařilo utajit i před západoněmeckým řízením letového provozu, což bylo nezbytnou podmínkou, neboť tento čin byl samozřejmě nelegální i na druhé straně Železné opony. Povzbuzen úspěchem začal Heidrich organizovat další přelety, při kterých měli být stejným způsobem přepraveni na Západ jeho přátelé a známí. Druhý let o necelý rok později skončil stejně úspěšně jako ten první, avšak státní orgány ČSSR již o narušiteli vědí a přijímají opatření, mezi které patří vybudování vidové hlásky protivzdušné obrany. A právě vojáci budující tuto hlásku budou svědky třetího přistání vrtulníku Barryho Meekera, které proběhlo až příliš sebejistě pouhé dva dny po tom druhém. Na nic nečekají a zahajují palbu, výsledkem čehož je zpackaná akce popsaná výše.

Čtěte také: Josef Hasil: Nekorunovaný Král Šumavy byl úspěšným převaděčem i útěkářem z vězení.

Na zemi po překotném odletu vrtulníku zůstává Meekerův pomocník Kobrzynski, který na poslední chvíli vyskočil a snažil se pomoci na palubu starší ženě, která byla při úprku ke stroji postřelena. Oba byli následně v ČSSR odsouzeni k nepodmíněným trestům. Celý incident má mezinárodní dohru a na obou stranách plní titulní stránky novin. Samotný Meeker byl v ČSSR v nepřítomnosti odsouzen k 10 letům, což jej nemuselo příliš trápit, avšak zároveň mu byla v NSR odňata německá pilotní licence. To jej přimělo k návratu do USA, kde zemřel jako pilot vrtulníku v 1982 při letecké nehodě.

Zdroj: Česká televize, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT