Ani sláva a peníze někdy nestačí aneb duševní choroby slavných

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Většinou vznikají duševní choroby na základě nějakých dispozic. Jako je například způsob výchovy, události, které se objevily během života jedince a nějak výrazně ho ovlivnily či potíže v mezilidských nebo pracovních vztazích. Některé duševní choroby mohou mít i genetický základ. Určité změny v mozku mohou vyvolat i léky nebo těžká zranění. A lidé, kteří jsou denně vystavováni velkému tlaku a zájmu širokého okolí jsou logicky více náchylní ke vzniku různých duševních onemocnění. Které slavné osobnosti potrápila duše a kdo svůj boj s démony prohrál?

Elton John

Další umělec obrovského formátu, který tíhnul k drogám a alkoholu. Navíc si Elton John myslel, že je tlustý a odmítal jíst. V jednom rozhovoru přiznal, že byly dny, kdy jen kouřil marihuanu, šňupal kokain a pil alkohol. Do toho nespal a celé dny si zakazoval jíst. To se ale nedá vydržet věčně. Když ho přepadl obrovský hlad, nacpal se až k prasknutí a všechno šel vyzvracet. A tak stále dokola. V jednu chvíli tak bojoval nejen se závislostí na drogách, ale vypěstoval si i anorexii a poté bulimii. Zpěvák se ale naštěstí nakonec vzpamatoval, vyhledal pomoc a dostal se jak ze své závislosti, tak i z bulimie.

Heath Ledger

Herec, který bravurně ztvárnil jak roli homosexuála v dramatu Zkrocená hora, tak i roli Jokera v Temném rytíři, měl skvěle našlápnutou kariéru, kdyby… Kdyby se neléčil kvůli časté podrážděnosti, depresím a nespavosti. Utápěl se tak v alkoholu i v drogách, aby vůbec mohl usnout. Silné léky na spaní v kombinaci s alkoholem ale tvořily doslova smrtící koktejl. Léků užíval stále více a v lednu roku 2008 si jich vzal tolik, že usnul a už se bohužel neprobudil.

Kurt Cobain

Kytarista a zpěvák legendární kapely Nirvana byl jedním z nejvýraznějších symbolů devadesátých let. Davy z něj šílely, snad všichni ho milovali. Jeho divokou a jedinečnou hudbu zbožňovaly davy miliónů fanoušků po celém světě, jeho plakáty zdobily nejeden dívčí pokojíček. On sám ale nikdy moc veselý nebyl a trpěl poruchami soustředění ADHD a bipolární poruchou.

Velmi se u něj střídaly období, kdy byl hyperaktivní a kdy byl naopak utlumený a v depresích. Na svou nemoc bral léky, ale od těch velmi snadno přešel k drogám, ke tvrdým drogám, na kterých si vypěstoval závislost. Pomoc nechtěl a tak nebylo cesty zpět. Bylo mu 27 let, když si naposledy píchnul heroin, napsal dopis na rozloučenou a prostřelil si hlavu. Jak pro ten umělecký, tak pro celý svět to byla obrovská ztráta. Jemu se ale konečně ulevilo.

Winona Ryder

Tato herečka začala hrát už velmi jako malé dítě. Byla považována za jeden z největších talentů své generace. Sláva a bohatství si ale vybraly svou daň. Winona nemohla normálně dospívat, neměla své soukromí a vůbec neprožila běžně radosti i starosti teenagera. Přišla o dětství a navíc nezvládala náhlou slávu a bohatství. A i když si mohla za své honoráře koupit co chtěla, začala trpět kleptomanií. Měla nezkrotnou touhu chodit do obchodů krást. Také užívala léky a kombinovala je s alkoholem. V roce 2001 ji, ale přistihli při krádeži a byla odsouzena k léčení a veřejně prospěšným pracím. Dnes tvrdí, že právě to jí zachránilo život a odrazila se ode dna. Dnes už zase naplno hraje a žije spořádaným životem.

Robin Williams

Herec a skvělý komik, který rozdával radost a úsměvy všude kolem sebe. Jen jemu samotnému radost v duši chyběla. My ho znali především ze skvělých komedií, jako člověka, který si umí udělat srandu z čehokoliv a vykouzlí úsměv na tváři úplně každému. On sám byl ale většinu svého života smutný a utápěl se v depresích. Později ve středním věku se k tomu přidala i vzácná forma demence. Herec tak trpěl třasem, měl výpadky paměti, nespal a neuměl občas rozeznat co je skutečné a co není. Sám se rozhodl, že už dál nechce takto trpět a v srpnu roku 2014 se ve svém domě oběsil.

Ne každý je tak silný, aby svůj boj s nemocí mohl vyhrát.

Zdroj: Life | foto: Wikimedia, CC

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu