Anděl v Údolí smrti – studentka pomohla po válce 45 dětem ze zpustošeného východního Slovenska

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Údolí smrti, tak začali vojáci říkat oblasti podél potoka Kapišovka na východě Slovenska, když tam v říjnu roku 1944 sváděli kruté boje v rámci Karpatsko-dukelské operace. Ta velmi zasáhla devět zdejších obcí, mimo jiné také Nižnou a Vyšnou Pisanou. Právě z nich se vrací domů osmnáctiletá studentka Květa Axmanová (později provdaná Bartoňová). Vydala se tam rok po válce odvézt nasbírané oblečení a další potřebné věci. Čekala poválečnou bídu, která postihla mnohá místa naší vlasti, ale to, co tam se spolužačkou z Učitelského ústavu a dalšími dvěma gymnazisty spatřili, teď nemůže dostat z hlavy. Musím těm dětem nějak pomoci, honí se jí hlavou. V myšlenkách se jí záhy rodí nápad na odvezení těch nejvážněji zasažených dětí na Moravu, kde jim zajistí ubytování, lékařskou péči, jídlo, oblečení i školní docházku.

Živořili v narychlo postavených srubech

Z vesnic v Dukelském průsmyku zbyly jen ohořelé ruiny, všude se tu ještě dlouho po válce nacházely miny. Snad každý z místních si z krutých bojů odnesl nějaké trauma, k jehož překonání rozhodně nepřispělo následné odklízení těl mrtvých vojáků z okolí. Všichni trpěli hlady, nemocemi, parazity a v neposlední řadě také zimou. Přeživší bydleli pohromadě v narychlo postavených srubech a živořily tam s nimi i děti včetně mnoha sirotků, kterých se museli ostatní ujmout.

A byli to právě sirotci, kteří mladé studenty prosili, aby je odtamtud vzali pryč. V tu chvíli už Květoslava Bartoňová (tehdy ještě Axmanová) věděla, že tady rozhodně nebude stačit jednorázová dobročinná akce v podobě přivezených věcí. Různé organizace sice pořádaly sbírky a dětem zajišťovaly ozdravné pobyty, rozhodně to ale nebylo v potřebné míře. Děti, zejména ty osiřelé, potřebovaly teplo, pocit bezpečí, někoho a něco, co jim pomůže zapomenout na zažité hrůzy.

Dětem zajistila ubytování, základní potřeby a školní docházku

Po návratu domů se rozhodla konat. Pod záštitou právě vzniklé olomoucké pobočky Československé společnosti začala spolu s Věrou Kristkovou shánět věci a peníze. Obíhaly místní firmy jak kvůli financím, tak kvůli oblečení nebo vybavení do školy, oslovovali i drobné dárce. Sotva dva roky po válce sice měla většina z nich hluboko do kapsy, přesto kdekdo přispěl a dohromady se vybralo 125 tisíc korun, na tu dobu velká částka.

Jakmile měly studentky vše nachystané, netrpělivě čekaly na děti. Slovenské úřady vybraly ty nejpotřebnější a poslaly je vlakem na konci srpna 1946 do Olomouce. Květa si na nádraží převzala 45 zubožených a podvyživených děti ve věku od šesti do čtrnácti let, z nichž některé přijely bosé či zavšivené.

O svém činu nemluvila

Třináct dívek si převzaly sestry Voršilky, ostatních dětí se postupně ujaly místní rodiny. Měly zajištěné všechno – střechu nad hlavou, zdravotní péči, stravu i školní docházku včetně všeho potřebného vybavení. Spokojené děti pak Československá společnost nafotila a jejich snímky posílala dárcům s poděkováním. Květa Bartoňová se o ně zajímala ještě přinejmenším rok. Chtěla vědět, jak se mají, jak se učí. Když viděla, že jsou spokojené, kontakt s nimi dále neudržovala.

Přišel převrat v únoru 1948, ve víru událostí zůstal obdivuhodný čin dvou mladých žen zapomenut a ani ony neměly potřebu na něm budovat nějakou svou slávu, kvůli tomu to nedělaly. Paní Květa se vdala, měla dvě děti a začala řešit starosti jiného druhu. Nový režim jí kvůli jejím rodinným vazbám (její otec byl legionář a její teta řeholnice týraná StB) neumožnil učit jinde než na vesnických školách. S žádným ze zachráněných dětí se nesetkala až do roku 2017 , kdy ji navštívily hned dvě. Paní Bartoňová téhož roku zemřela a teprve poté jsme si mohli její příběh přečíst. Vysloveně si totiž přála zveřejnit ho až po své smrti.

Zdroj: pametnaroda.cz, wikipedia.org

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu