Anakonda porodí i bez kontaktu se samcem. V USA znají podivný případ

Přidat na Seznam.cz

Člověk si říká, že ho nemůže nic překvapit. Jenže ono může. Například člověka může překvapit to, když nějaké zvíře porodí mládě, aniž by se k tomu potřeboval samec. Říkáte si, že to není možné? Že se přece samice musí pářit? To by vám vyvrátili pracovníci z akvária v Bostonu, ve Spojených státech amerických. Právě ti se potkali s případem, který do té doby nepamatují a který se už pravděpodobně nebude opakovat. Jejich anakonda, kterou v akváriu chovali, totiž otěhotněla. Na tom však není nic divného, kdyby se však na otěhotnění podílel samec. Jenže samec se na otěhotnění nijak nepodílel. V celém zařízení se totiž žádný samec nenachází. Pracovníci tak zůstali udivení a přemýšleli, jak k tomu vůbec mohlo dojít. Vždyť sama se oplodnit nemohla!


O jakou anakondu jde?

Jedná se o anakondu velkou, tedy o Eunectes murinus, kterou chovají ve zmiňovaném bostonském akváriu. V akváriu nese jméno Anna a poznáte ji podle toho, že je osm let stará a zhruba tři metry dlouhá. Její váha dosahuje kolem třinácti kilogramů. Tento druh je obecně známý tím, že patří k vůbec nejdelším hadům na světě. Ve volné přírodě ji najdete v tropických pralesích v Jižní Americe.

Anakonda jménem Anna už má za sebou několik úspěšných porodů. Jelikož se jedná o živorodý druh, neklade vajíčka, ale rodí přímo živé hady. Sice většina háďat zahynula, dvě přežilá – dvě, která vyplynula ze záhadného otěhotnění.

Jak k otěhotnění došlo?

Háďata proto podstoupila několik testů, jelikož skutečně anakonda v minulosti nepřišla do styku s žádným samcem. Během testů se potvrdila takzvaná partenogeneze, což je proces, kdy se živočich oplodní sám. U háďat nebyla objevena žádná cizí DNA, byla čirou kopií své matky.

Takzvaná partenogeneze je známá a běžně se vyskytující hlavně u hmyzu nebo u několika druhů rostlin, u plazů a obojživelníků se objevuje jenom výjimečně.

Autor: Vlastimil V.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.