Amazonky byly pěkné divošky. Marihuana, tetování a tvrdé boje jim rozhodně nebyly cizí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Xena, princezna bojovnice. Kdo by tento slavný seriál neznal? Takto nějak byly vykreslovány bájné Amazonky v historických knihách i legendách, avšak vědci nikdy neměli skutečný důkaz o jejich existenci. To se však změnilo, a historikům se podařilo objevit ostatky dávných ženských bojovnic.

Výplod mužské fantazie? Ani náhodou

Amazonky se objevují v celé řadě děl antických autorů. Zatímco se nejprve předpokládalo, že jde pouze o výplod fantazie nadržených starověkých spisovatelů, je nyní jasné, že na tom všem něco pravdy bylo. Archeologické a historické nálezy nás konečně přiblížily ke světu těchto obdivuhodných dam, které se s tím tedy opravdu nepáraly.

Americká historička Adrienne Mayorová ve své knize tvrdí, že všechny znaky, které se doposud přisuzovaly právě Amazonkám, jsou shodné se ženami Skythů. Podle archeologických nálezů skythských koster je patrné, že ženy a muži měli shodná zranění pocházející z bitev. Kostry měly četné bodné a sečné rány, různě zhojené. To je důkaz, že tito lidé a mezi nimi i ženy, nemohly zemřít během nějakého útoku. Ke svým zraněním přicházely postupně, logicky se nabízí, že právě v bitvách.

Kdo byli Skythové

Jednalo se o obávané kočovné bojovníky, kteří jezdili na koních, a k boji využívaly převážně luky. Právě na koních a s luky v rukou byly zobrazovány nejčastěji i Amazonky. Velkým překvapením pak pro vědce bylo, když u kosterních pozůstatků nalezli i kompletní tetovací sady a soupravy, které se využívaly ke kouření marihuany. Amazonky tak zřejmě holdovaly výraznému tetování a před svou výpravou si rády vykouřili jointa.

I mohutnou stavbou těla se skythské ženy velmi podobaly mužům. Neohrožená princezna Xena tak není daleko reálu.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Tagy:
zavřít reklamu