Albinismus ve zvířecí říši: jaká šance je spatřit tyto bílé jedince?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ve zvířecí říši je rarita spatřit čistě bílé zvíře. Vzhledem k velkému množství barev je taková i fauna. Ve skutečnosti však nejkrásnější mohou být zvířata s vrozeným albinismem. Jedná se o druh vzácných zvířat, takže pokud na takové zvíře natrefíte, dá se mluvit o skutečném štěstí. Rozhodně si tu příležitost vychutnejte.

Většina zvířat narozených s albinismem a leucismem skrývají celou řadu poruch genetické pigmentace. Přichází na svět s bílou srstí nebo růžovou kůží a některá z nich vlastní také načervenalé nebo fialové oči.

Zdravotní rizika spojená s albinismem

Albinismus je však bohužel spojen se špatným zrakem a vyšší náchylností k rakovině kůže. Jinak se zvířata a lidé s albinismem od sebe nějak neliší od svých vrstevníků. Leucismus je podobný stav, který může ovlivnit širší škálu pigmentů než albinismus.

V Severní Americe žije přibližně 300 druhů albínských zvířat, např. bílí hadi, mývalové, žáby a jeleni. Předpokládá se, že na každých 10 000 narozených savců připadá jen jeden albín, což dokazuje, jak je tento druh vzácný.

Už jste někdy viděli osobně některého z těchto krásných tvorů?

Bílá želva

Bílé želvy jsou krásná stvoření, která rozhodně stojí za to vidět na vlastní oči. Někteří lidé již toto štěstí měli a viděli je na pláži nebo dokonce v řece. měli to štěstí, že je viděli na pláži nebo dokonce v řece. Toto zvíře je jedním z nejneuvěřitelnějších exemplářů na světě. Jsou skutečně velmi vzácné a šance je zaregistrovat jsou extrémně nízké. Obvykle se dají spatřit při potápění.

Z drtivé většiny mají želvy různé odstíny zelené a hnědé barvy. Pokud chcete blíže zkoumat albinismus u želv, je jejich absence barvy spojena se dvěma typy: buď s nedostatečným pigmentem v buňkách nebo s chybějícím enzymem. Předpokládá se, že tato vlastnost pochází z dědičného recesivního genu.

Kde se tyto bílé želvy nachází?

Neexistuje žádné konkrétní místo, kde byste tyto želvy mohli vidět. Pravdou je, že tento jev se může vyskytnout u jakékoli želvy po celém světě. Přesto lze nalézt určitá místa, která tento druh uchovávají. Mezi tato místa patří akvárium ve městě Townsville (Austrálie) a v Číně. Volně v přírodě byly pozorovány také ve Středomoří, Brazílii a Turecku.

Zdroj: earthporm.com, myanimals.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu