Agentka SOE Eileen Nearne. Přežila mučení gestapa, s hrůzami války se ale psychicky nikdy nevyrovnala

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Eileen Marie „Didi“ Nearne se narodila v roce 1921 v Londýně, a byla nejmladší ze čtyř dětí. Za druhé světové války byla členkou britského SOE – oddělení pro zvláštní operace. Pod krycím jménem Rose sloužila v okupované Francii jako rádio operátor. Byla dokonce zajata a mučena gestapem.

2. září 2010 se našlo její tělo bez známek života. Zemřela ve věku 89 let ve skromném bytě, a když pracovníci z radnice prohledávali byt kvůli pozůstalosti, objevili něco nečekaného. Všechno souviselo s její válečnou kariérou.

Válečná kariéra

V roce 1923 se rodina Eileen přestěhovala do Francie. Po německé invazi v roce 1940 se společně se svou sestrou dostala do Londýna. Zde byly přijaty k SOE. Zpočátku pracovala jako domácí operátor signálů a přijímala tajné zprávy od agentů v terénu. Její sestra byla poslána do Francie, aby pracovala jako kurýr. Sestry měly navzájem spolupracovat a utajovat své role, ale byly neúspěšné.

Poté odletěla zpět do Francie, kde měla společně s Jeanem Savym pomáhat vybudovat síť zvanou „Průvodce“. Pracovala pod kódovacím jménem Rose a za úkol měla udržovat bezdrátové spojení s Londýnem. V červenci 1944 byl ale její vysílač detekován a ona byla zajata.

V zajetí gestapa

Gestapo ji uvěznilo v mučicí komoře pařížského velitelství Gestapa, kde bez toho, aniž by cokoliv prozdradila, přežila nelidské zacházení a mučení. 15. srpna 1944 byla poslána do koncentračního tábora Ravensbrück. Zde i pod výhružkami smrtí odmítla vykonávat nařízenou ženskou práci, a nakonec byla odeslána do pracovního tábora ve Slezsku. V jedné ze zdejších věznic byla údajně znovu mučena.

Úspěšný útěk

13. dubna 1945 se jí podařilo spolu s dalšími francouzskými dívkami uprchnout. Ukrývala se v lese, byla znovu dopadena nacisty, ale své únosce oklamala a utekla. Podařilo se jí dostat do Lipska, kde ji ukryl kněz, a zde se dočkala příjezdu osvobozeneckých vojsk.

Po válce žila skromně, a celý zbytek života trpěla psychickými problémy spojenými s prožitými válečnými hrůzami. Zemřela sama ve věku 89 let.

Teprve, když pracovníci z radnice začali po smrti prohledávat její byt, objevili medaile, které si za svou činnost vysloužila.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT