Tito zvláštní živočichové obývají bahenní nory. Zde upravují hladinu vody, aby pomohli svým vejcím se líhnout. Studium těchto nepolapitelných ryb, které přebývají v temných bahenních komorách, není vůbec snadné. Vědci tedy o mnoho druzích mudskippers nic moc nevědí, a i to, co je známo, je dost zvláštní.
Vyhazovací oko
Lezcovitých je mnoho druhů. Jeden z nich například udržuje své vystupující oči vlhké tak, že je stáhne hluboko do svých očních důlků, a pak je zase znovu vysune. Proto se tomuto druhu přezdívá „vyhazovací oko“. Opravdu zvláštní hříčka přírody.
Námluvy
Když přijde čas, aby se tyto obojživelné ryby rozmnožily, samečci ukážou svůj úchvatný způsob námluv. Jejich ploutve se vztyčí, a sameček vyskočí vysoko do vzduchu. Pokud na samičku patřičně zapůsobí, následuje svého samce až do jeho doupěte, aby je nikdo neviděl.
Vědcům se však podařilo díky technice a trpělivosti podívat do soukromí nory, kde dochází k pářen. Tyto nory, které pak slouží jako hnízdo, staví samec. Je zde jedna nebo více šachet, jež vedou do komory, která se částečně plní vodou. Je zde ale také klenutý strop, ten drží vzduchovou kapsu. Samice pak ukládá vajíčka na strop a samec je oplodňuje. Samec pak o vejce pečuje po několik dní.
Chytrý nastávající tatínek
Aby samec udržel kyslík, který vajíčka potřebují, pluje na povrch, kde vzduch nasaje, přivede ho až k vajíčkům, a následně jim ho předá. A tak to dělá pořád dokola. Umí hlídat správný čas a příliv, aby se mu akce povedla. Vlastně tak vytvoří vzduchovou bublinu pro své mladé.
Postarat se tedy vážně umí.