Šumění piva ovlivňuje jeho chuť, to jistě víme, ale kolik bublin se nalézá ve sklenici piva? Tuhle odpověď neznají ani ti největší fajnšmekři. Když nalijete pivo do sklenice, ke hladině začnou stoupat bubliny. Kolik jich je?
Nikdo si asi netroufne ani odhadovat…
Zpočátku se tato pěna nasycená oxidem uhličitým zdá být nekonečná. Ovšem kolik bublin tu je, než se vytratí?
Zodpoví nám tuto otázku profesor Gérard Liger-Belair?
Na univerzitě v Remeši Champagne-Ardenne ve Francii, zkoumal nejprve šampaňské, které vlastní v jedné sklenici asi 1 milion bublin. Nedávno Liger-Belair nahlédl do hlubin pivních sklenic a zjistil, že produkují dvakrát více bublin, než šampaňské – podle nové studie je tu až 2 miliony bublin v půllitrové sklenici.
Pivní historie
Studie ukazují, že lidé vařili a pili pivo po dobu nejméně 5 000 let, ale je to zřejmě ještě déle, některé prameny uvádí, že by to mohlo být až 13 000 let. Pivo je nejoblíbenějším alkoholickým nápojem na světě. Jeho celosvětová produkce dosahuje téměř 53 miliard galonů (200 miliard litrů) ročně a pěna společně s bublinami je jeho nedílnou součástí. To platí zejména pro ležák.
Pivo se obvykle skládá ze čtyř ingrediencí – sladových obilných zrn, chmele, kvasnic a vody, což se poté fermentuje. Tento proces rozkládá sacharidy na alkohol, cukry a oxid uhličitý (CO2).
Když je pivo stáčeno nebo konzervováno, přidává se další oxid uhličitý, což vytváří tlak v nádobě. Jakmile netěsní, kapalina se stane přesycenou CO2 a uvolní se v podobě malých bublinek.
Vědci zkoumali pivo, které obsahovalo 5% alkoholu
Je dokázáno, že celkový počet pivních bublin je nejvíce ovlivněn třemi faktory: koncentrací rozpuštěného CO2 ve sklenici, objemem bublin a bodovým zlomem, kdy pivo vyčerpá obsah CO2 a nemohou se již vytvářet žádné pivní bubliny. Celkově by sklenice piva tohoto objemu podle studie generovala mezi 200 000 a 2 miliony bublin.
Zdroj: livescience.com