I když se prostor kolem naší planety, zdá být docela prázdný a velká část objemu vesmíru je v podstatě vakuum, zdání klame. Lidstvo v tomto ohledu nemá slitování a dál všude hromadí spoustu odpadu.
Zůstane po nás jen spoustu haraburdí?
Není to jen o naší vizitce, ale o tom, že si tu vědomě zkracujeme svůj pobyt…
Na samotné oběžné dráze Země, zaznamenává americká vesmírná monitorovací síť více, než 14 000 kusů kosmického odpadu, který je napříč větší, než 10 cm (4 palce).
Odhaduje se, že existuje i miliony dalších menších kusů a vzhledem k jejich vysoké rychlosti, jakou se objekty pohybují na oběžné dráze Země – mohou i tyto částice vesmírného odpadu způsobit jistou úroveň destrukce.
Okna raketoplánu musela být často vyměňována kvůli poškození při srážce s úlomky menšími, než milimetr. I z tohoto známého důvodu, letěl raketoplán kolem světa ocasem dopředu. Dokonce i satelity bývají zničeny vesmírnými úlomky.
Z nedávné historie
V roce 2009 došlo ke srážce zaniklého ruského vojenského komunikačního satelitu Cosmos 2251 s fungujícím motorem Motorola Iridium 33, který poškodil oba satelity.
V roce 2013 musel ruský satelit s laserovým zaměřením BLITS opustit své poslání, kvůli neočekávané změně na jeho oběžné dráze. Viník? Kus čínského meteorologického satelitu Fengyun-1C, který byl v roce 2007 úmyslně zničen čínskou armádou v protisatelitním testu.
Zničení těchto tří satelitů – Fengyun-1C, Cosmos 2251 a Iridium 33, vytvořilo tak téměř polovinu vesmírného odpadu pod 1000 km (620 mil).
Co lze udělat pro vyčištění prostoru?
Vesmírné agentury a společnosti, které vypouštějí satelity a podnikají kroky k deorbitování satelitů a jejich mise jsou na místě. Současně také byly provedeny testy technologií pro skutečné odstranění vesmírného odpadu, zachycením kusů pomocí sítě nebo harpuny.
Navrhované konstelace jako SpaceX – Starlink (4,409 družic), Project Kuiper (3,236 družic) a Amazon.com, by mohly výrazně navýšit počet satelitů na oběžné dráze. Do budoucna to znamená jediné – chtělo by to vypracovat plány na zmírňování následků kosmického odpadu a požádat tak o schválení od regulačních orgánů.
Zdroj: britannica.com