Zaniklá lidská existence přezdívaná „hobit“, není až tak vzdáleným pojmem od moderních lidí, jak se dříve myslelo. Hobiti totiž mohou být záhadnými členy a blízkými předky dnešní populace. Za dosud nejvyspělejší druh je považován Homo sapiens a je v podstatě jedinou přežívající lidskou linií, ale neznamená to, že tomu takto bylo i dříve.
Naopak, po Zemi se potulovalo daleko více druhů, např. Homo erectus – nejpravděpodobnější předchůdce moderního člověka, který se sem dostal z Afriky, před cca 1,8 miliony let. Oproti tomu moderní lidé, začali možná migrovat z Afriky teprve před 200 000 lety.
Průlom ve výzkumech
Za posledních 20 let, vědci objevili mnoho nových větví lidského rodokmenu na ostrovech jihovýchodní Asie spojených s námořnictvím, mezi něž patří Brunej, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur a Východní Timor.
Mezi tyto lidské jedince patří vyhynulý druh Homo floresiensis – nazýván právě jako „hobit“ (pro své miniaturní tělo). Ještě menší se jmenoval Homo luzonensis.
Oba druhy žily asi až do doby před 50 000 až 60 000 lety, což definuje, že v této oblasti mohly žít současně s moderními lidmi.
Denisované jsou neandrtálci?
Vědci zmiňují také fakt, že vyhynulé skupiny lidí se nejen časově překrývaly, ale také spolu souvisely geneticky. Fosilní DNA naznačuje, že předkové moderních Papuánců a Jihoasijců se křížili s jižní větví tajemných Denisovanů – ti se považovali za neandertálce. Jediný nález, který tomu však nasvědčuje je prstová kost a čelistní kosti na Sibiři a Tibetu.
Odborníci se shodují na tom, že hobit H. Floresiensis či H. luzonensis nebo oba, mohou být ve skutečnosti jižními Denisovany. K dalšímu velkému nálezu v lidské evoluci by tak došlo zřejmě na ostrově v jihovýchodní Asii.
Zdroj: livescience.com