Květiny jsou krásy současného světa. Rostou na loukách, polích, muži je nosí svým drahým polovičkám, když mají narozeniny nebo když společně slaví výročí. Pravdou je, že květiny na této planetě či na tomto světě nerostly od nepaměti. I ony se z ničeho nic ukázaly na světě. Jenže kdy to bylo? Kdy vyrostla první květina? Jak stará je nejstarší květina na světě? Na to ostatně přišel mezinárodní tým paleontologů, kteří v nedávné době indentifikovali a popsali zbrusu nový druh vyhynulé kvetoucí rostliny. Tento nález nové rostlinné fosílie má posouvat krytosemenné rostliny o více jak padesát milionů zpět.
Novým objevem je rostlina Nanjinganthus dendrostyla, která podle všeho měla vykvést před 174 miliony let. Nejstarší květina se tak měla objevit v době rané křídy, kdy na světě žili třeba opeření dinosauři.
Kde byly nalezena nejstarší květina?
K objevu došlo opravdu nedávno, objevily se fosilie poblíž čínského města Nanking. Našly se stovky exemplářů, díky kterým bylo možné detailně prozkoumat znaky rostliny i její stavbu. I když se nyní neví, jak či kde konkrétně rostlina vznikla, nebrání se však i té myšlence, že vznikla zkrátka z ničeho nic.
Nyní bude probíhat podrobnější studium fosilii květiny, díky čemuž by se mohlo zjistit více o této rostlině.
Jak květina vypadala?
Už nyní se ví, jak zhruba květina vypadala. Její květy měly podle všeho pravidelný tvar. Květiny mohly dorůst do výšky jednoho centimetru. Poznávacím znakem bylo také pět kališních, okvětních lístků, které se objevovaly opravdu u každé květiny. Z dostupných informací vyplývá, že se jedná o krytosemennou rosltinu, která zaujala hlavně svou rozvětvenou čnělkou. U současných krytosemenných rostlin se rozvětvená čnělka vyskytuje opravdu jenom vzácně a výjimečně.
Nejstarší rostliny se musely podle všeho spoléhat na přírodu, konkrétně na vodu nebo vítr. Přece jen hymzí opylovači ještě nebyli na světě, ti se rozvíjeli až v křídě.