Čím se lev, tygr, leopard nebo jaguár liší od ostatních koček? Proč mohou řvát, zatímco každá jiná kočka má schopnost jen mňoukat a vrnět? Čtěte dál a dozvíte se to.
Všechny výše zmíněná zvířata patří do rodu Panthera
Je to způsobeno tím, že jejich tvrdá chrupavka vede k hyoidním kostem až k lebce, což brání funkci vrnění. Oproti tomu jim je propůjčeno hrdlo, které vydá řev – dáno dostatečnou flexibilitou hrtanu.
Díky většímu průchodu na produkci zvuku se mění i rozsah výšky tónu. Při rozšíření vazu je vzduch procházející hlasivkami nižší, ale může vytvářet také hlubší zvuky. Lev dokáže vyprodukovat řev o síle až 114 decibelů!
Proč nemohou řvát gepardi?
Kosti hlasové schránky geparda, tvoří pevnou strukturu s rozdělenými hlasivkami, které vibrují s dechem. Tato anatomie je stejná pro všechny „malé“ kočky. I když umožňuje těmto kočkám nepřetržité vrnění, omezuje rozsah dalších zvuků a brání jim v řevu. Gepardi jsou relativně velcí, to ovšem neznamená, že se budou projevovat jako lvi. Navzdory své velikosti to neumí stejně jako pumy.
Vrní velké kočky?
Nevrní! Předení a řev se vzájemně vylučuje, takže lvi, tygři, leopardi a jaguáři, nejsou schopni tento zvuk ze sebe vůbec vypravit. Zatímco Kočka domácí (rodu Felis) vrní, ale zase neumí řvát. Když kočka vrní, vibruje hrtanem zvuk, což zapříčiní, že hyoidní kosti začnou rezonovat.
Nikdo neví, proč se u koček vyvinula toto umění, ale je pravděpodobné, že jim to pomáhá k maskování. Silnější zvuk by jinak mohl upozornit a přilákat predátory.
Vrnící kočka může tento charakteristický zvuk vykonávat nepřetržitě, při vdechu i výdechu. Spíše, než velikost nebo chování, je tedy jednou ze dvou hlavních rozdílů fakt, ze kterého rodu kočka pochází, zda je rodu Felis (malé kočky) nebo Panthera.
Zdroj: discoverwildlife.com, nwf.org