Nejstarší olivovník na světě se nalézá v Řecku, konkrétně na ostrově Kréta. Jeho staří je 3 000 let, a přesto mu to nebrání v tvorbě jedinečných oliv. Z těch se vyrábí jeden z nejlepších olivových olejů na světě. Jeho lokalita koresponduje s vesnickou tradicí Ano Vouves, kde se stal proslulým pověstným a nejstarším stromem v dějinách lidstva. Jeho olivy jsou i přes jeho pokročilé stáří těmi nejchutnějšími.
Kolik let stromu ve skutečnosti je, nelze s přesností určit
Přesný věk stromu nelze určit, protože jádrové dřevo uhnilo a analýza zbývajících vrstev letokruhu představuje pouze 2 000 let. Je to velká škoda, ale předpokládá se, že strom bude starší o těch tisíc let určitě. Vědci z univerzity odhadují, že by to mohlo být blíže k 4 000 let.
Nehledě na odhad věku stromu z jeho struktur se poblíž vyskytují dva hřbitovy, které se pyšní geometrickým uměním z dob kolem roku 800 – 1100 př. n. l. Strom zřejmě sloužil jako středobod hřbitovů. Kmen stromu je nyní dutý, takže se navenek obnovuje, ale jádrové dřevo postupně hnije.
Obnova dřeva dává olivovníku doživotní sílu růst
Jelikož olivovníky neustále obnovují své dřevo jsou vlastně jakýmsi symbolem nesmrtelnosti od starověku. Olivovníky jsou navíc odolné vůči suchu, ohni a chorobám, což je jedním z důvodů jejich dlouhověkosti a širokého využití ve Středomoří.
Tento náš olivovník, o kterém je tu řeč, spadá k místní odrůdě tsounati. Jedná se tedy o stálo zelený olivovník, o kterém se obecně traduje, že se z něj získává ten nejskvostnější olivový olej světa. Tato oblast je také považována za kolébku pěstování oliv.
Olivový olej je bohatý na řadu tělu prospěšných látek. Jeho nevýhodou je sice fakt, že nesnese vysoký bod ohřevu, ale do studené kuchyně mu náležitě jeho místo patří. Je zdrojem nenasycených mastných kyselin.
Zdroj: realfarmacy.com