Nejzáhadnější a nevysvětlitelná tajemná místa starověku ze kterých mrazí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svět je opředen mnoha tajemstvími. Pokud toužíte prozkoumat ty nejlepší místa protkána záhadnými fakty, rozhodně mezi ně patří např. starověké město Petra v Jordánsku. Nebojme se ho nazvat „ztraceným městem“. Jeho součástí je totiž několik stovek domů, hrobek, chrámů, obelisků a oltářů. Stejně tak i divadlo s kapacitou přes 3 000 patronů, které bylo postaveno v 1. století před naším letopočtem. Archeologické vykopávky v regionu značí, že oblast byla poprvé osídlena již před více než 9000 lety. Chcete-li sem vstoupit, musíte nejprve projít úzkým údolím Siq se stěnami, které se tyčí na každé straně a postupně se zvedají v mohutné sloupy.

Velká pyramida v Gíze, Egypt

Jediný zachovalý zázrak starověkého světa, který existuje dodnes. Traduje se, že prvotním záměrem pyramidy je fakt, že sloužila jako hrobka egyptského krále známého pod jménem „Chufu“.

Odborníci se domnívají, že k dokončení stavby došlo kolem roku 2540 před naším letopočtem. Po dobu 4000 let byla považována za nejvyšší stavbu vytvořenou člověkem.

Stonehenge, Anglie

Foto: garethwiscombe – https://www.flickr.com/photos/garethwiscombe/1071477228/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13278936

Jeho výstavba se datuje někdy mezi lety 3000 př.n.l. a 2000 n.l., ale nikdo přesně neví. Co přesně Stonehenge znamená nevíme, ale k výkladu existuje několik teorií.

Ať už se týkají transportu či umístění hornin až po jejich význam, zůstává Stonehenge stále jedním z nejpřesvědčivějších tajemstvím starověku, které není odhaleno.

Nazca Lines, Peru

Foto: Unukorno – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29623976

Tyto obrovské pozemní kresby umístěné na izolované vyprahlé náhorní plošině v Peru měří až 660 stop. Důvod, proč existují, není znám. Přesné umělecké dílo ve více než 70 liniích znázorňujících zvířata dopodrobna, třeba při letu, jsou neskutečně zajímavá.

Lze tu spatřit např. opice, ptáky, lamy, ale i ryby. Zatímco se předpokládá, že kresby vytvořila primitivní civilizace, otázkou zůstává: „Jak by mohla tuto nádhernou kulturní památku ztvárnit, aby dosáhla takového výkonu v tak velkém měřítku, když na ně nemohla pohlížet shora?

Zdroj: earthporm.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu