Jednací síní ukrajinského parlamentu se začíná šířit bílý kouř. Dvě zapálené dýmovnice však představují jen vrchol toho, v co se jednání zvrtlo, sotva začalo. Padají facky i pěsti, dospělí muži v oblecích se strkají a navzájem se tahají vlasy. Přeskakují pulty, bez okolků přitom šlapou po látce v ukrajinských barvách, která jim leží v cestě. Do dění se zapojují i další lidé s připravenými vajíčky, která začínají dopadat zejména na předsedu. Ten se tak záhy ukrývá za černými deštníky. Opozice už předem varovala, že projednávanou věc bude bojkotovat, takový vývoj ale přesto nikdo nečekal.
Tchajwanské zasedání se zvrhlo v pokus o vraždu
Popsaná šarvátka se odehrála v roce 2010, když ukrajinský parlament projednával prodloužení nájmu námořní základny v Sevastopolu Rusku. Během jednání musel být hlídán centrální hlasovací pult i panel pro rozvod elektřiny. Podobně se zvrhlo jednání i na druhém konci světa, a sice v tchajwanském parlamentu v roce 2017. Vzduchem dokonce létala křesla.
Na tchajwanských zasedáních se prý ale nejedná o nic mimořádného. K hlučným nebo dokonce násilným potyčkám na nich dochází několikrát ročně. Házejí se plastové lahve i balónky naplněné vodou, případně nějaký zákonodárce chrstne svému oponentovi vodu do obličeje přímo ze svého šálku. Tahá se za vlasy, strká se, překřikuje se, hvízdá se. Bitky občas končí zraněním, které je nutné ošetřit v nemocnici.
V roce 2004 ale už i na zdejší poměry zašel jeden ze zákonodárců příliš daleko, když popadl svého oponenta, mrštil s tím o stůl a chtěl ho bodnout do břicha. O několik měsíců později po sobě zase během zasedání házeli jídlem a o další dva roky později chtěl jeden poslanec zabránit hlasování tím, že si strčil projednávaný návrh do úst, načež ho jiný popadl za vlasy, aby ho přiměl vyplivnout jej.
Hromadná bitka proběhla i v Indii či Keni
K velké politické bitce došlo v roce 2008 také v indickém Dillí, když se projednávala občanská práva. Vzduchem začaly létat židle, část zasedajících se záhy krčila pod pulty, přičemž se je ostatní snažili zbít. I zde musela být některá zranění lékařský ošetřena. Keňa, resp. nairobská zasedací síň zažila něco podobného. Vzduchem létaly židle a politici neváhali použít hole.
Příběhy z dalších míst jen dokládají, že menší či větší politické šarvátky probíhají po celém světě. Boj zažil alabamský senát, moskevské zasedání v roce 2005, zasedání v jihokorejském Soulu v roce 2007 i jednání v bolivijském La Paz v roce 2009. Dobře nedopadlo ani gruzínské parlamentní jednání o spolupráci s Evropskou unií, které se zvrtlo v hromadnou strkanici, pří níž létaly i pěsti, nebo předvolební debata v roce 2016, která skončila bitkou obou účastníků přímo během živého televizního přenosu.
Britský místopředseda vrazil pěstí muži, který po něm hodil vejce
Politické přešlapy známe ale i z dalších zemí Evropy. V roce 2001 tehdejšího britského místopředsedu Johna Prescotta zasáhl jeden z protestujících vajíčkem. Politik mu za to vrazil pěstí přímo před zraky další přihlížejících a televizních kamer. K drobné potyčce, jíž předcházelo překřikování a hlasité vyměňování názorů, došlo např. i v Itálii, a to jak v roce 2011, tak v roce 2018.
Když jsme minulý článek o šarvátkách na našem území začali známým pohlavkem Davidu Rathovi, zakončeme ten dnešní u našich východních sousedů. Před hlasování parlamentu v roce 2010 uštědřila místopředsedkyně Anna Belousovová facku Igoru Matovičovi za to, že ji nazval „Ančou“.
Zdroje: idnes.cz, bbc.com, metro.co.uk, mirror.co.uk, theguardian.com, theatlantic.com