Australanka zachránila popáleného koalu přímo z místa požáru, sama tím riskovala zdraví

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Les hoří, ovzduší žhne a ubývající kyslík napovídá, že v tomto místě už nebude možné dlouho setrvat. Toni Doherty tímto místem naštěstí jen projíždí, není moudré se tu zdržovat déle, než je nezbytně nutné. Když ale spatří zoufale naříkajícího koalu pobíhajícího mezi plameny, neváhá, vyskakuje z auta a běží mu na pomoc.

Série požárů zabila tisíce koalů i dalších živočichů

Na přelomu let 2019 a 2020, kdy na jižní polokouli panovalo léto, zasáhla Austrálii série požárů. Hořelo na ploše 186 tisíc km², tedy na více než dvojnásobku rozlohy České republiky. Příčinou bylo zejména sucho a velmi vysoké teploty v kombinaci se silným větrem. Požáry buše sice patří k přirozenému krajinnému cyklu, ty poslední však dosáhly nebývalých rozměrů.

Kromě přírody požár zničil i tisíce budov a zabil 33 lidí. S ohněm bojovala armáda vč. letectva a později i rezervistů, pomohli také hasiči ze zahraničí. Během požárů uhořely tisíce volně žijících živočichů, zejména koalů.

Naříkajícího koalu běžela zachránit, ačkoli jí samotné hrozilo nebezpečí

Australanka Toni Doherty 19. listopadu 2019 zaslechla a zahlédla jednoho naříkajícího koalu při své cestě do přístavního města Port Macquarie nacházejícího se přibližně 400 km severovýchodně od Sydney v Novém Jižním Walesu. V té době sužovaly požáry celou tuto oblast. Zvíře pobíhalo okolo cesty evidentně vyděšené a zraněné. Neváhala, svlékla si tričko, do kterého jej vzápětí zabalila, a mezi hořící stromy se vydala pouze v podprsence.

Horko a dým jí naháněly strach. Koalu, který se z posledních sil držel na doutnajícím stromě, ale chytila a odnesla do bezpečí. Polila jej vodou ze své láhve, dala mu napít a zabalila ho do deky. Její hrdinský čin shodou okolností natočila kamera, video okamžitě obletělo svět jako symbol požárů devastujících Austrálii.

Koala měl 50% šanci na přežití, nakonec byl uspán

Čtrnáctiletý koalí samec dostal jméno Lewis podle jednoho z Toniných sedmi vnoučat. Předala jej odborníkům na veterinární klinice ve městě, kteří jej drželi v teple a nasadili mu kyslíkovou masku. Jeho zranění byla vážná, měl spálené všechny tlapky, břicho i čumák a hluboké popáleniny mu působily velké bolesti i přes podávaná analgetika. Na její pozdější návštěvu ale reagoval, dokonce projevil i chuť k jídlu..

Veterináři však hned po převzetí vyslovili nepříjemnou prognózu – Lewis má šanci padesát na padesát a v případě přežití ho čeká dlouhá a bolestivá léčba. Ač to s ním ze začátku vypadalo nadějně, zranění se nehojila a koala se týden potýkal s takovými nepřetržitými bolestmi, že se jej zvěrolékaři nakonec rozhodli 26. listopadu 2019 uspat. Podle nich se ukázalo, že nemá šanci na zotavení. Klinika se v té době starala o dalších 15 koalů a další přibyli i v následujících týdnech.

Funkčně vyhynulý druh

Vačnatec koala medvídkovitý patří mezi nejtypičtější zástupce australské zvířecí říše, obývá východ a jih tohoto kontinentu. Právě požáry značně zasažená oblast Nového Jižního Walesu představuje významnou lokalitu, kde se rozmnožuje. I přesto se však jeho druh vyskytuje na červeném seznamu ohrožených druhů.

Čtěte také: Pierre Brassau: Fiktivní francouzský malíř byl ve skutečnosti opicí.

Na začátku 20. století stál na prahu vyhubení kvůli kožešině. V druhé polovině minulého století jeho populace stoupla, ale v současné době spíše zase klesá. Děje se tak nejen vlivem klimatických změn a činnosti člověka, který mu neustále ubírá jeho přerozené prostředí, ale také kvůli chorobám. Počet koalů se nyní odhaduje pouze na několik desítek a maximálně sto tisíc jedinců.

Zdroje: rnz.co.nz | foto: 9News

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu