Někoho se chytá závrať při výstupu na rozhlednu, jiným dělá problém balancovat až nad velmi hlubokou propastí. Takový tandemový seskok představuje dostatečný adrenalinový zážitek asi pro většinu lidí. Profesionální parašutisté, pro něž už seskoky z běžných výšek nepředstavují žádnou výzvu, vymýšlejí různé způsoby, jak svou potřebu adrenalinu uspokojit. Luke Aikins se rozhodl posunout lidské hranice zase o kus dál a v roce 2016 skočil z výšky 7620 metrů bez padáku.
Parašutista, fotograf i kaskadér
Američan Luke Aikins se narodil v listopadu roku 1973 a na svůj první seskok si troufl v roce 1985, tedy ve svých 12 letech. Od té doby absolvoval více než 18000 seskoků. Vedle parašutingu se věnuje také BASE jumpingu (skákání s padákem z pevných objektů jako jsou různé budovy, antény mosty a skály), letecké fotografii, pilotování a v neposlední řadě spolupracoval na filmu Iron Man 3 jako kaskadér. Také trénoval americké výsadkáře a působí jako výcvikový poradce v americké parašutistické asociaci (USA Parachute Association).
V roce 2012 spolupracoval s parašutistou Felixem Baumgartnerem, který se připravoval na skok ze stratosféry. Seskok z heliového balónu se Baumgartnerovi zdařil, vyskočil z něj ve výšce 39 km, dosáhl rychlosti 1342 km/h a padák otevřel necelé 3 km nad zemí. O dva roky později však jeho rekord překonal viceprezident Googlu Alan Eustace, který skočil z výšky 41,5 km.
Volným pádem ze 7,6 km
Aikins sám se chystal na extrémní seskok jiného druhu. Ten nápad mu vnukl kamarád Chris Talley dva roky před samotnou realizací. Zprvu ale odmítal, že by se do toho pustil, myslel na svou ženu a malého syna. Nakonec mu to ale nedalo. Přípravami strávil 18 měsíců. Jeho seskok pak se zatajeným dechem pozorovala jeho rodina, jeho přátelé i novináři.
Dne 30. července roku 2016 vzlétl letadlem do výšky 7620 metrů nad zemí. Odtud se se svými kolegy pustil volným pádem směrem k neviditelné síti natažené kdesi pod ním v Simi Valley v Kalifornii. Ostatní parašutisté v bezpečné výšce otevřeli své padáky a Aikins vzápětí dokončil svůj dvouminutový volný pád úspěšným dopadem do připraveného místa. Cestou nabral rychlost přes 190 km/h a okamžik před dopadem se ve vzduchu musel přetočit na záda.
Figurína síť protrhla
Záchranný prostor vyrobený z polyetylenové šňůry o vysoké hustotě měřil 30 x 30 m, upevnili jej ve výšce dvacetipatrové budovy a byl navržen tak, aby skokana po tvrdém dopadu mírně zpomalil. Během měsíců plánování však Aikinsův tým řešil spoustu překážek. Jednou z nich je např. fakt, že výšky 7,5 km není ani takto velká síť okem viditelná. Sestrojili tedy naváděcí systém, který skrze kontrolky v Aikinsově helmě varoval při odchýlení se od ideálního směru pádu. Do sluchátek také dostával zvukové signály. Velkou zkouškou nervů a odhodlání se ukázala být samotná pevnost sítě, která se při dopadu jedné ze cvičných figurín protrhla.
Ani to ale Lukea neodradilo a stal se tak první osobou, která úmyslně seskočila z takové výšky bez padáku nebo wingsuitu (kombinézy s nosnými látkovými plochami umožňujícími klouzavý let) a přežila. Předchozí rekord překonal o 7515 metrů.
V Guinessově knize rekordů ale stále, co se přežitého pádu bez padáku z největší výšky týče, dominuje Vesna Vulovičová, který se v roce 1972 coby jugoslávská letuška zřítila z výšky 10 km v troskách letadla. To se stalo cílem teroristického útoku skupiny Ustaša, která do zavazadlového prostoru umístila nálož. Letadlo následně dopadlo na území Československé republiky.
Foto: Jeff Bowron