Když ho dopadli, všechno nasvědčovalo tomu, že ho čeká trest smrti. Za své válečné zločiny, zejména za osobní účast na likvidaci Lidic si nic jiného nezasloužil. Max Rostock přesto v klidu dožil v Německu, StB si ho totiž vytipovala jako svého spolupracovníka a prezident Zápotocký mu udělil milost.
Nacistická ideologie mu učaruje
Max Rostock se narodil v roce 1912 do rodiny malířského mistra. Po základní škole nastoupil na praxi k jedné firmě, kde se zaučil na obchodního příručího. Dostal se také do učení ke svému otci, ale nevycházeli spolu nejlépe.
Krátce po nástupu Hitlera k moci vstoupil Rostock do řad SA a hned vzápětí do NSDAP. O rok později se oženil s Katarinou Meissnerovou, s níž čekal dítě. Pokoušel se podnikat a po neúspěchu se ucházel o místo v I. G. Farben. Kariéra mezi nacisty se mu však naopak rozbíhala slibně. Dostal se ke zpravodajské službě Sicherheitsdienst (SD) a také do SS.
Prahu považoval za německý prostor
Oplýval schopnostmi, kterých si na takových místech cenili – ctižádostí, rozhodností a v neposlední řadě oddaností jejich myšlenkám. Pod krycím jménem Max Meissner se mj. zúčastnil špionáže na území neutrálního Švýcarska.
Po začátku války se dostal na služebnu SD v Praze. Některé zdroje uvádějí, že tam byl převelen po aféře se svou ženou, kterou přistihl při nevěře. Rostock vnímal Prahu jako pradávný německý prostor a ochotně začal spřádat síť svých spolupracovníků, kteří hlídali a hlásili protiněmecké nálady v protektorátu.
Podílel se na likvidaci Lidic
Platil za pracovitého člověka a uznání se mu dostalo i od zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od roku 1940 pak působil jako velitel jednotky SD v Kladně. Stejný úřad zastával i během útoku na Heydricha v roce 1942 a následně se přímo podílel na vyhlazení Lidic.
Jejich likvidaci pomáhal plánovat a osobně na ni dohlížel. Sám měl k Horákovu statku, kde nacisté později popravili lidické muže, odvést faráře a cestou ho zkopat. Osobně se také podílel na oddělení dětí od lidických žen.
Zápotocký omilostnil čtyři nacisty
Po válce na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Během prvního transportu ze zajateckého tábora se mu podařilo uprchnout a skrývat se další tři roky. Rostocka nakonec dopadli ve Francii v roce 1948, místo očekávaného trestu smrti však dostal doživotí. Vedení nového režimu v Československu se velmi zajímalo o to, aby proběhly soudy s válečnými zločinci. V některých případech to ale platilo jen naoko.
Povaha trestu pro Rostocka se změnila v roce 1953 na základě přísně tajného doporučení ústředního výboru KSČ. Začátkem 60. let byl dokonce propuštěn a vyhoštěn do Německa. Kývl totiž na spolupráci s StB. Tehdejší prezident Antonín Zápotocký udělil milost celkem čtyřem nacistickým zločincům. Dělo se tak v době, kdy probíhaly politické procesy např. s Heliodorem Píkou nebo Miladou Horákovou a mnoha dalšími.
Na spolupráci rychle zapomněl a vytratil se
Po proškolení se Rostock vydal jako špion do západního Německa v rámci akce s krycím jménem Fritz. Po nějaké době přestal podávat zprávy a ztratil se. Akce Fritz byla ukončena v roce 1962. Rostock nejdříve pracoval v Brémách a později v klidu dožil v ústraní v Mannerheimu, kde ho nikdo neznal.
Zemřel v roce 1986 ve svých 74 letech. Jeho pohřbu se vedle rodiny zúčastnili i jeho přátelé a sousedé. Nikdo tehdy netušil, kdo se ve skutečnosti za tím pracovitým člověkem a starostlivým otcem skrývá.
Zdroj: axishistory, peoplepill | Bundesarchiv, Wikimedia, CC