Byla sobota 26. dubna 2003, když se americký horolezec a dobrodruh vydal sám na cestu do Blue John Canyon, který leží v Národním parku Canyonlands v jihovýchodním Utahu. S sebou si nevzal nic kromě své výstroje a láhve vody, neměl mobilní telefon a o své cestě nikomu neřekl.
Když slézal do úzkého kaňonu, uvolnil se balvan, který mu zaklínil ruku, a Aron tak zůstal uvězněný na opuštěném místě v rozlehlém parku, kde by jej nikdo nehledal. Začal jeho boj o přežití.
5 dní boje o život
Na pravé ruce měl balvan, který mu rozdrtit ruku, zůstal uvězněn jen v úzké skulince a nemohl si nijak zavolat pomoc, měl u sebe pouhou jednu láhev vody, která mu ale po chvíli došla, i když ji upíjel jen po doušcích. Dále si musel do vaku na vodu střádat už jen vlastní moč, aby měl šanci na přežití. Pokoušel se malým nožíkem odsekat kus balvanu a ruku tak uvolnit, to se mu však nedařilo.
Na vlastní kameru tak začal natáčet své poslední chvíle života, loučil se a nedoufal, že se mu podaří vyprostit. Svůj boj i přes halucinace a spánkovou deprivaci ale nevzdával. Jediným řešením bylo ruku uříznout a tak se zachránit.
Amputace pomocí malého kapesního nožíku
Aron si uvědomoval, že nemá šanci na přežití, pokud se nedostane ven, s takto uvězněnou rukou ale nešlo nic dělat – jedinou šancí byla amputace. Za pomocí malého švýcarského nožíku si ruku snažil uřezat, ovšem na první pokus to nevyšlo a Aron si způsobil pouze nepatrná řezná poranění. Až pátý den přišel na způsob, jak ruku zlomit v předloktí a poté se mu podařilo zbytek ruky uříznout. Po vyproštění musel ujít ještě třináct kilometrů, než našel rodinu, která byla v kaňonu na dovolené. Ti přivolali pomoc.
Nepřehlédněte: Mrtví jako orientační body na nejvyšší hoře světa Mount Everest.
Bezvýsledná pátrací akce a neskutečná odvaha
Aron projevil neskutečnou touhu žít, a proto dokázal téměř nemožné. V jednu chvíli už se dokonce loučil se životem, což dokazuje jeho nahrávka. Že se ztratil, přitom zjistili jeho známí až třetí den poté, co odešel z domu – a to proto, že nepřišel do práce. Pátrací akce mohly ale započnout až čtyřiadvacet hodin poté – to už byl Aron čtyři dny uvězněný pod balvanem.
I přes tento hrůzný zážitek Aron na své oblíbené sporty nezanevřel a po zotavení se znovu vydal na cesty. O svém příběhu napsal autobiografickou knihu a na motivy této skutečné události vznikl i slavný snímek s názvem 127 hodin.
Zdroj: Aron Ralston Speaker, Wikipedia | zdroj foto: Wikimedia