Klasické bavlněné tričko má doma nejspíše každý z nás. Jedná se o nepostradatelnou součást našich šatníků, hravě s tímto kouskem oblečení vykouzlíme krásné a moderní outfity. Málokdo si však uvědomuje, co stojí za vynálezem jménem tričko. Kde se vůbec tričko vzalo? Jak to s tričkem dříve bylo?
Pravdou je, že tričko sloužilo k mnoha účelům. Dodnes slouží například jako transparent, který vytrubuje politické slogany. Také je tričko považováno za miniaturní billboard, který propaguje výrobky firmy. Dokonce je to symbol vzdoru jedné generace.
Obecně platí, že tričko je lené, leč velice pohodlné oblečení, které je dokonale univerzální. Žádný jiný oděv na světě nebyl používán k tolika účelům a neměl tolik významů jako právě obyčejné tričko, které dnes bereme jako samozřejmost. Pojďme si však říct, kde se takové tričko vzalo.
Tričko jako výrobek ze spodního prádla
Málokdo ví, že tričko je kousek oblečení, který byl vytvořen ze spodního prádla. Ještě na konci devatenáctého století se totiž pod oblečením nosila nátělníková kombinéza. Ta lidem zajišťovala teplo. Takové prádlo se však stávalo značně nepraktickým, když přišly horké letní měsíce. Zejména dělníci si většinou horní část zkrátka odstřihli a nosili ji zvlášť. A tak se ostatně zrodil nápad, že by mohlo vzniknout tričko.
Začalo to rokem 1904
Coper Underwear Company se v rose 1904 rozhodla prodávat tento ustřižený kousek oblečení zvlášť. Cílení bylo hlavně na muže, kteří hodnotili kousek oblečení jako velice praktický oděv bez zbytečných knoflíků, který se velice dobře udržuje. O rok později se začal rozjíždět prodej inovovaných nátělníků, během první světové války se do světa dostalo oblečení T-Shirt, tedy už tričko.
K prvním nositelům triček patřili vojáci, jednoduchost si oblíbili také náctiletí či vysokoškolšti studenti. I když to bylo původně jen spodní prádlo, najednou to byla už samostatná část oděvu. Zejména po druhé světové válce bylo tričko pro mladou generaci symbolem, kterým se odlišovala od předcházejících generací a pokolení.