Lidé se rádi bojí, pokud se nejedná o skutečnost, ale fikci. Dokladem toho jsou hororová filmová díla i knihy, tolik v současné době oblíbené. Kdo by neznal film Ptáci od krále hororu Alfreda Hitchcocka, horory Záhada Blair Witch, Saw nebo knihy od Stephena Kinga Prokletí Salemu či Řbitov zvířátek? Víte, že existovalo i hororové divadlo?
Vývoj hororové literatury
Už na konci 18. století autoři psali strašidelné příběhy – tzv. gotické romány stály za vznikem moderního hororu, jehož představitelem je i Dracula od Brama Stokera. Audiovizuální stránku, která emoce vyvolává snadněji než kniha, využívalo pařížské divadlo Grand Guignol ve čtvrti Pigalle. Vzniklo z odsvěcené gotické kaple, z níž bylo přebudováno na divadelní sál se 293 místy. Divadlo se stalo slavné díky představením s hororovými prvky, které až naturalisticky předváděly nejrůznější zločiny, kterých byli lidé schopni.
Hororové divadlo v Paříži
Divadlo Grand Guignol vzniklo v roce 1897 a stalo se vyhledávanou pařížskou atrakcí, kvůli níž však spousta návštěvníků pak musela vyhledat lékařskou pomoc. Představení byla natolik tísnivá a děsivá, že lidé až strachem omdlévali. Není divu, když drastické obrazy vražd a mučení na jevišti ještě doplňovala až příliš ponurá atmosféra malého a temného sálu.
Autorem řady her byl Andre de Lorde, jenž se nechal inspirovat francouzským psychologem Alfredem Binetem. Ten je známý také jako autor prvního testu inteligence. Mimo to ale dodával náměty k příběhům o vraždících šílených monstrech.
Čtěte také: Crash at Crush: srážka vlaků na texaský způsob, při reklamní akci vybuchly dvě parní lokomotivy.
Úpadek divadla po válce
Hvězdná sláva divadla Grand Guignol začala upadat po druhé světové válce. Možná to bylo i tím, že během ní si lidé opravdového strachu o svůj život užili na vlastní kůži více než dost. Svou činnost divadlo ukončilo na počátku roku 1963. V současné době v jeho prostorách sídlí opět divadlo, které však hraje ve znakové řeči.
Jak je vidět, záliba v hororech není jen záležitostí poslední doby.