I ve zvířecím světě jsou jedinci, kteří se zapsali do historie. Mezi ně patří tygřice jménem Machli. Celý svůj dlouhý život prožila v Indii, stala se miláčkem návštěvníků Národního parku Ranthambore, neunikla pozornosti fotografů, filmařů a vědců, a díky turistickému ruchu spojeném s ní vydělala několik milionů dolarů ročně.
Legendární tygřice
Kresba srsti na lících tygřice připomínala rybu. I proto dostala jméno Machli, což v hindštině znamená „ryba“. Vyrostla v severozápadní části střední Indie. Narodila se v roce 1996. Svou přirozenou autoritu projevila již ve stáří dvou let, kdy vybojovala na své matce její teritorium. To pak ovládala více než deset let, než ji vystřídala zase její dcera.
Vždy se chovala jinak než ostatní tygři. Především proto, že se nebála lidí. Žila v převážně rovinatém národním parku s minimem úkrytů, který byl na druhou stranu velmi přívětivý k fotografům. Machli třeba využívala jejich džíp k tomu, aby se za ním schovala, než zaútočila na svoji kořist.
Filmová i knižní hrdinka a cenný objekt turistického ruchu
Machli patří mezi indické divoce žijící tygry s nejlépe zdokumentovaným životem. O jejím životě pojednávají tři filmy, mnoho novinových článků a několik knih. Machli byla natolik slavná a důležitá, že v Indii dokonce byla vytištěna známka s její podobiznou. Není divu, že díky tomu se zvedl zájem o návštěvu místa, kde slavná tygřice žila. Turistický ruch v Národním parku Ranthambore rostl a vydělával značné peníze.
Nepřehlédněte: Poprava slonice Topsy elektrickým proudem – stala se experimentem Edisona a předmětem války proudů?
Odvážná lovkyně
Machli byla velmi úspěšnou lovkyní i srdnatou ochránkyní svých mláďat. Vynikala schopností zabíjet krokodýly, kteří ji převyšovali svojí velikostí i hmotností. Jeden z bojů s tímto čtyři a půl metru dlouhým plazem byla zčásti nafilmován. V zubech dokázala Machli unést i čtyřistakilogramového buvola, kterého ulovila. Dokonce měla i svůj fanklub na Facebooku.
Na divoce žijícího tygra se Machli dožila úctyhodného věku 20 let. Zemřela v roce 2016 a byla podle hinduistického způsobu zpopelněna.