Život barona Trencka byl bouřlivý a daly by se o něm vyprávět celé příběhy. Jeho nespoutaná povaha ho často přivedla do nebezpečných situací, z nichž se mu vždy podařilo vyklouznout. Až nakonec spadla klec a on byl uvězněný v Brně na Špilberku. Jak k tomu došlo?
Koupel v červeném víně
Už příchod na svět Franze von der Trencka je spojeno s pověstí o tom, že se narodil jako mrtvé novorozeně, které se k životu probralo po vykoupání v červeném víně. Od raného dětství jezdíval se svým otcem podplukovníkem Johannem Trenckem na cesty po vojenských posádkách. Vychovaný byl posléze jezuity, u kterých se naučil pěti jazykům.
Uměl hrát výborně na housle, měl nadání na psaní básní a zajímal se o anglickou literaturu. I přes nesouhlas rodičů se oženil se svojí láskou, dcerou velitele pevnosti Petrovaradín v Srbsku Josefínou von Tiller. Jejich šestileté manželství ukončil mor, kterému podlehla jeho žena i nejstarší dcera.
Působení v Rusku
Baron Trenck společně se svými pandury s oblibou pronásledoval zbojníky a loupežníky, přičemž si nepočínal jako v rukavičkách. Kvůli jeho násilnostem o něj nestála habsburská armáda, takže válčil na ruské straně v rusko-turecké válce. I zde se projevoval jako příliš akční muž – stýkal se s prostitutkami – a za urážku manželky jednoho ze svých nadřízených byl odsouzen k trestu těžkého žaláře, později k trestu smrti, který mu byl změněn na vyhnanství na Sibiř. Ani zde dlouho nevydržel, protože nakonec byl z Ruska definitivně vyhoštěný.
Odsouzení k trestu smrti
Baron Trenck se vrátil zpátky do Uher, kde si se zákony nedělal těžkou hlavu a opět je porušoval. Práci získal u Marie Terezie, která mu povolila naverbovat chorvatské pandury. Jako jejich velitel se osvědčil ve válce o rakouské dědictví. Nutno však podotknout, že jeho panduři si libovali v drancování, loupežích a vraždách. Franz von der Trenck se také nebyl zrovna holubičí povaha, a často tak přicházel do konfliktu se svými nadřízenými. Osudným se mu stal spor s generálem von Löwenwaldem, kdy byl po křivém svědectví odsouzen k trestu smrti. Marie Terezie za jeho dobré služby nechala však rozsudek přezkoumat a trest zmírnit na doživotní žalář. Ten si baron Trenck odpykal v brněnském Špilberku.
Čtěte také: Portrét muže s hlavou proraženou dřevcem, Gregor Baci po tomto zranění žil ještě rok.
Fešácké vězení v pevnosti
I když byl baron Trenck odsouzen k doživotí, nejednalo se o nijak krutý žalář. K dispozici měl svého sluhu, dvě místnosti i dostatek jídla. Svůj majetek rozdělil, něco věnoval na stavbu vězeňské kaple a chudým, část peněz odkázal také roční dceři svého osobního sluhy. Baron Trenck zemřel ve svých 39 letech a pohřbený je v Kapucínské hrobce v Brně, kde leží v prosklené rakvi.
Až někdy pojedete na dovolenou do Chorvatska, můžete si tam koupit brandy a pivo, které nesou jméno po baronu Trenckovi.