Před 95 lety byla objevena keramická soška z pálené hlíny, která zobrazuje nahou ženskou postavu. Dostala jméno Věstonická Venuše podle místa nálezu, které se nachází mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Její objev vyvrátil tehdejší domněnku, že v době paleolitu nebyla keramika známá.
Objev, který přepsal dějiny
V období 1924 až 1938 v prostoru archeologického naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem prováděl výzkum archeolog Karel Absolon se svými spolupracovníky. Věstonická Venuše ležela v popelišti společně s kamennými nástroji a zvířecími kostmi. Samotný její objev učinili dva členové výzkumného týmu, kteří nalezli dva kusy sošky, jež ležely nedaleko sebe. Původně ani nepředpokládali, že patří k sobě. Teprve, když je očistili a dali k sobě, zjistili, že jako celek znázorňují ženskou postavu.
Krása ukrytá v jedenácti centimetrech
Věstonická Venuše je poměrně malá, na výšku má je pouze 11,5 centimetru. Její neznámý autor, který žil pravděpodobně před 25 až 29 tisíci lety před naším letopočtem v období mladého paleolitu, na výrobu sošky použil směs hlíny a vody. Dále se v ní nacházejí malá bílá zrníčka, která mohou představovat buď úlomky kostí, nebo vysrážený vápenec. V každém případě se jedná o ojedinělý nález. Drobné plastiky z období paleolitu byly obvykle zhotovované z kamene nebo kostí jako například rakouská Willendorfská Venuše, která je z vápence.
Nový domov našla v Moravském zemském muzeu
V roce 2004 byla soška Věstonické Venuše podrobena tomografickému výzkumu, pomocí kterého byl například objeven na hýždích sošky otisk prstu dítěte asi ve věku 10 let.
Jako místo pro uložení tak vzácného nálezu bylo vybráno Moravské zemské muzeum v Brně. Veřejnosti je však představována její věrná kopie, originál je vystaven pouze ojediněle. Jeho cena dosahuje astronomických 40 milionů dolarů.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, junior.rozhlas.cz, Wikipedia