Před nějakou dobou se francouzský sběratel historických fotografií Jean-Marie Donat (*1962) začal pídit po tom, kde se vzal ten lední medvěd, se kterým se chtělo vyfotit tolik lidí. Nakonec našel desítky snímků a vypátral i příběh, který za maskotem stojí. Jeho objev vás možná překvapí.
První fotka se zdála být zajímavým unikátem
Jean-Marie Donat natrefil na první fotku s osobou v kostýmu ledního medvěda asi před 30 lety. Ihned upoutala jeho pozornost. Tehdy ani nemohl tušit, že takových fotografií koluje po světě daleko více a že se mu brzy dostanou do rukou další. Všechny je spojuje bílý chlupáč, povětšinou veselé obličeje a původ v Německu mezi 20. a 60. lety minulého století.
Donat se začal s přibývajícími fotkami pídit po tom, co lidi na fotografiích vedlo k tomu, že se takto chtěli nechat zvěčnit.
Lední medvěd v berlínské ZOO a reklama na limonádu
Na tuto otázku mu poskytl vysvětlení jeho německý přítel. Na začátku 20. let do berlínské zoologické zahrady přibyli dva lední medvědi. Ihned si získali sympatie a zájem široké veřejnosti. Chodily se na ně dívat celé rodiny a zejména děti žadonily o fotografii právě s nimi. Mohl to být impulz k vytvoření dotyčného převleku?
Existuje ale i druhá verze, která tvrdí, že kostým vytvořila společnost Steiff jako reklamní tahák na Fantu. U Coca Coly, pod kterou Fanta spadá, se lední medvěd poprvé objevil v roce 1922. Fanta jako nápoj vznikla s počátkem 40. let právě v Německu jako náhrada za Coca Colu, kterou tam nebylo možné vzhledem k situaci ve světě dovážet a vyrábět.
Medvěd měl povzbudit občany v těžkém válečném období, odvrátit pozornost od hrůz, které s ním souvisely, a naopak navodit klidnou až veselou atmosféru. Nacisté to podporovali a vytvořili okolo něj kult národního maskota.
S medvědem se fotily děti, celé rodiny i vojáci wehrmachtu
Maskot si popularity užíval před válkou, během ní i dlouho po ní. Patřil opravdu k národnímu specifiku této doby. S ledním medvědem se v průběhu čtyř desetiletí fotili všichni – děti, celé rodiny, jednotlivci, páry, ale také i vojáci wehrmachtu vč. důstojníků. S trochou nadsázky se dá říci, že v době největší slávy měl snímek s medvědem v rodinném fotoalbu snad každý.
Jean-Marie Donat fotografie sbíral přes 20 let a rozjel kvůli nim soukromou pátrací kampaň v mnoha antikvariátech a starožitnictvích. Svou rozsáhlou sbírku fotografií, na nichž se vyskytuje člověk v převleku ledního medvěda, vydal v roce 2015 knižně. Své komentáře připojil německý umělec a filozof Klaus Peter Speidel, vítěz ceny AICA France 2015 za uměleckou kritiku. Dvousetstránková publikace nese název TEDDYBÄR a byla vydána jen v omezeném nákladu (500 ks), který se rychle vyprodal.